delami. Podľa agentúry MTI polícia niekoľkých protestujúcich
Na ústredné oslavy pred parlamentom policajti uzatvorili dvojitým kordónom celé Kossuthovo námestie, a za kordón pustili iba pozvaných hostí a akreditovaných novinárov. Z priľahlých ulíc vytlačili všetky osoby, aj tých, čo sa iba pokojne prizerali.
"Cítim sa mizerne, v mojej vlastnej krajine ma ponížili. V roku 1956 som sa ako 17-ročný zúčastnil obsadenia rozhlasu a bojov na ulici Práter. Nemôžem teraz osláviť výročie a nepustia ma ani k pomníku hrdinov vyjadriť im svoju úctu," povedal 67-ročný bývalý obchodník, ktorého spolu s ďalšími prizerajúcimi sa vytlačila polícia z priľahlej uličky neďaleko parlamentu po oficiálnych oslavách.
Tisíce nespokojných občanov, ktorým ešte ráno polícia sľúbila, že pred parlament budú môcť ísť po preverení stanov demonštrantov na námestí pyrotechnikmi, sa pustili ulicami Budapešti s národnými vlajkami skandujúc "Kto je Maďar, pôjde s nami, poďte s nami!". Podvečer sa v centre začal masový míting opozičného FIDESZ - Maďarského občianskeho zväzu (FIDESZ), na ktorý podľa MTI prišlo vyše 100 000 ľudí. Množstvo policajtov chránilo budovu Maďarskej televízie, ale aj pomník padlých sovietskych vojakov na Námestí slobody.
Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšiu politickú slobodu, sa postupne pridala inteligencia, robotníci aj roľníci, ktorí žiadali slobodu po rokoch stalinistického útlaku. Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali potlačiť revolúciu. Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3000 osôb, 12 000 bolo zranených a okolo 200 000 ľudí utieklo na Západ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.