organizátorom bola poľská mimovládna organizácia Centum pre teóriu a prax demokracie, spolu so slovenskou mimovládnou organizáciou Nadáciou Pontis.
Danú výstavu tvoria fotografie z koncentračných táborov a väzení z krajín, ktoré boli poznačené totalitnými režimami. Fotografie sú doplnené textom vysvetľujúcim príbeh daného momentu.
Ako povedal jeden z spoluorganizátorov výstavy Martin Šagát, ktorý zároveň pracuje v Nadácii Pontis ako programový koordinátor: "zmyslom celej výstavy je upozorniť ľudí na veci, ktoré sa diali na území bývalého Československa. Je to vyjadrenie solidarity s ľuďmi, ktorí žijú v totalitných režimoch".
Martin Šagát považuje za dôležité, aby sa o "našej minulosti plne hovorilo". Ako povedal: "ploty hanby sú výstavou o súčastnosti a nie o minulosti". Je presvedčený, že kultúra solidarity bude stále silnejšia.
Na otvorení výstavy sa zúčastnil aj komisár Európskej komisie pre mnohojazyčnosť, kultúru a vzdelávanie Ján Fígeľ, podľa ktorého takéto výstavy majú opodstatnenie v demokratickej spoločnosti, pretože je "prinajmenšom položená na základe väčšiny občianskej spoločnosti".
J. Fígeľ nezabudol pripomenúť, že aj u nás boli "väzni svedomia a ľudia boli likvidovaní". Podľa neho je našou základnou povinnosťou pomáhať, pretože "pamätať a pomáhať je najlepšia odpoved pre každého, ak mu záleží, aby vo svete bolo lepšie", povedal.
Výstava sa uskutočnila v Poľsku a Nemecku, kde si ju mohli pozrieť obyvatelia najväčších miest, vrátane Berlína a Varšavy. V roku 2007 bude pokračovať v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku.
Pri príležitosti otvorenia výstavy sa uplynulý piatok, v dopoludnejších hodinách, na Právnickej fakulte v Košiciach, uskutočnila diskusia na tému 1454 rokov väzenia. Jej organizátorom bola Nadácia Pontis za pomoci Občiansko-demokratickej mládeže Slovenska a Elsou Košice.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.