tabaku sám sebe a svojej rodine. Marián Záhumenský má neplatené voľno, kým Európska komisia (!!) nepovie, či druhý najvyšší úradník agrorezortu mal nárok na dotáciu. Hahahahaha. Tak toto je poľnovarieté Fico.
Aby bolo jasné, že prečo, treba sa vrátiť v čase presne o jeden rok. Po zverejnení faktu, že Zsolt Simon prijímal dotácie z vlastného rezortu, jeden opozičný politik obratom vyzval premiéra Dzurindu, aby "okamžite odvolal ministra za SMK, lebo ide o učebnicový príklad klientelizmu, plne porovnateľný s prípadmi Ľudovíta Kaníka a Pavla Ruska". A veru, tušíte správne ten opozičný politik sa volal Robert Fico. Zaujímavé je, že vtedy ho nenapadlo pýtať sa európskej komisárky, či Simon "prekročil svoje právomoci". Ficovi bolo v tej sekunde jasné, že ide o "učebnicový klientelizmus". Teraz kladie otázku. Logické, veď pred voľbami sľúbil nie raz a nie dvakrát, že "ak bude podozrenie voči ministrovi, nebudeme to naťahovať, bude musieť odísť.
Z Bruselu, samozrejme, príde odpoveď, že oni nie sú orgánom, ktorý je oprávnený vykladať slovenské zákony. Nič iného sa nedozvieme, my ani Fico, meritum veci ale leží na Slovensku. Ak poslanec Simon neklame, a zrejme nie, tak štátny tajomník za Smer Záhumenský vlastnou iniciatívou zmenil podmienky vyplácania dotácií na pestovanie tabaku tak, aby štátnu podporu 4 a pol milióna získala firma, ktorej je on akcionárom a jeho žena sa poneviera kdesi v dozornej rade. Okrem jeho podniku zarobili na novom predpise ešte tri iné spoločnosti. Dokopy teda štyri. Zákon o konflikte záujmov hovorí pritom čosi v tom zmysle, že verejný funkcionár nesmie využiť pozíciu vo vlastný prospech.
Kauza Zsolta Simona, ktorý teraz žaluje a žiada odvolanie štátneho tajomníka, bola mediálna udalosť a vliekla sa asi dva mesiace. "Čítankový klientelizmus" ministra za SMK spočíval v tom, že Agrotrade Padarovce, čo bola jeho firma, ktorú práve predával (komu a ako je iná vec), prijala plošnú dotáciu, na akú bolo oprávnených ešte tisíc či viac iných družstevníkov. Pričom Simon, a to je fakt, hneď po nástupe do úradu urobil zásadné protikorupčné opatrenie, keď zrušil rezortné komisie, ktoré o prideľovaní subvencií rozhodovali za Koncoša i predtým. Dotácie sa stali automaticky nárokovateľné pri splnení určitých podmienok ( iná vec je zase systémová stránka opatrenia).
Simonova bývalá firma teda vzala peniaze, ktoré boli plošné a mimochodom ich už dostávala aj za ministra Koncoša. Záhumenský za Simona nedostával nič, lebo pravidlá boli iné. Sadol si do úradu a za tri mesiace zmenil pravidlá tak, aby firma, ktorej spoluvlastníkom je, dostala 4 a pol milióna. Každý uzná, že toto je zásadný rozdiel, ktorý opodstatňuje otázku do Bruselu. Pokiaľ ide o Kaníka, s ktorým bol Simon podľa Fica "plne porovnateľný", tak nie Kaník, ale jeho brat súťažil s projektom o eurodotáciu na hotel, ktorú napokon nedostal. Dzurinda sa napriek tomu v Bruseli nikoho na nič nepýtal, lebo "nemôže minister od vlády, ktorej je členom, žiadať príspevok". Aby sme ale boli objektívni: Záhumenský "o príspevok" nežiadal, on si ho, v spolupráci s nadriadeným Jureňom, jednoducho vzal. To je pravda. Čo sa týka Simona, Dzurinda ho neuznal za zrelého na odvolanie, lebo "jeho problém leží v etickej rovine a je to záležitosť SMK". Bugár ho podržal, ale spolu s ministrom sa ospravedlnili voličom....
Ficova otázka do Bruselu je pikantná a paradoxná tak, že o tom ani sám nevie. Ak odhliadneme od evidentného konania vo vlastný prospech, tak najhlbšie meritum problému Záhumenský neleží v zákone, ale v štandardoch a precedensoch správania politikov, ktoré sa na Slovensku práve vytvárajú. V tomto ohľade, aj keď to vyznie neuveriteľne, nastavila práve druhá Dzurindova koalícia latku veľmi vysoko. Špeciálne v otázke dotácií pre verejných funkcionárov vyššie, než leží v Európe. Unijné agrodotácie totiž berú okrem nadupaných francúzskych farmárov napr. aj monacký princ Albert, holandský minister poľnohospodárstva, anglická kráľovná (veru !!!), anglickí lordi a iní zazobanci. V státisícoch eúr. Takže Brusel môže k morálnej stránke problému povedať asi toľko, čo k slovenským zákonom.
Fico urobil zrejme úhybný manéver s ideou, že Záhumenský sa časom vytratí za humnami iných káuz a afér, ktoré nezvratne prídu. Buď má kratučkú pamäť, alebo predlhý, dlhočizný dvojaký meter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.