vyjadriť otázkou "čo so starými pneumatikami ?", no a tým druhým problémom je problém neustáleho zahusťovania cestnej premávky na príjazdových komunikáciách i na obchádzkových trasách okolo veľkých miest (Košice nevynímajúc). Obidve tieto "muchy" by podľa návrhu britskej firmy HoldFast Rubber Highway bolo možné vyriešiť postavením ciest, ktorých povrch by tvorili panely, zhotovené z pomletých vyradených starých pneumatík. Celý nápad má však jeden dosť veľký háčik: "gumené" cesty by vznikli len tam, kde existujú už nepoužívané železničné trate. Tých je v Spojenom kráľovstve pomerne dosť, pričom niektoré stoja nevyužité už od 60. rokov minulého storočia. Gumené panely by sa položili medzi koľajnic nevyužitých tratí i po ich oboch okrajoch. Veľkou výhodou by bolo, že na takýchto cestách by mohli jazdiť nie len autá, ale napríklad aj električky. Na ceste by sa dalo jazdiť rýchlosťou do 80 km/h. Snáď jedinou nevýhodou takýchto ciest by bolo to, že vzhľadom na ich pomerne malú šírku by sa na nich prakticky nedalo predbiehať. Firma HoldFast už postavila demonštračnú cestu dĺžky 300 metrov, ktorú financovala nezisková organizácia WRAP. "Štyrom mužom trvalo položenie gumených panelov na dĺžke 300 metrov päť dní. Pretože v budúcnosti budú mať panely trojnásobnú dĺžku, možno si predstaviť, že za päť dní sa bude dať položiť 900 metrov panelov," povedal riaditeľ spomenutej firmy Peter Coates Smith. Podľa Smitha by postavenie jednej míle (približne 1,6 kilometra) "gumenej" cesty stálo len okolo 1,4 milióna libier, zatiaľ čo výstavba klasickej cesty rovnakej dĺžky stojí približne 20 miliónov libier. Na cestu dĺžky jednej míle by sa spotrebovalo okolo 354 000 vyradených pneumatík. To sa zdá byť veľký počet, lenže len v samotnom Spojenom kráľovstve sa ročne vyradí približne 50 miliónov pneumatík. Počet pneumatík, ktoré sa každoročne vyradia na celom svete, sa odhaduje na niekoľko sto miliónov kusov. Budovaním "gumených" ciest by sa aspoň čiastočne vyriešil problém zneškodňovania ojazdených pneumatík, pretože od júla tohto roka neumožňujú zákony Európskej únie uskladňovať staré pneumatiky na komunálnych skládkach odpadu ani ich spaľovať.
Firma Hold Fast nie je v spracovaní starých pneumatík žiadnym nováčikom, pretože už vyrába gumené panely, ktoré sa kladú na železničné priecestia a priechody pre chodcov. Gumené panely sú veľmi trvanlivé, nevyskytujú sa na nich "jamy" a v prípade väčšieho poškodenia ich možno veľmi jednoducho vymeniť (výmena trvá len 15 minút). Navyše je jazda po gumených paneloch veľmi tichá. Životnosť ciest, tvorených gumenými panelmi, sa odhaduje až na 20 rokov.
U nás zatiaľ nie je veľmi veľa vyradených železničných tratí, ktoré by bolo možné prebudovať na "gumené" cesty. Keď sa však náhodou začne utlmovať železničná doprava aj v okolí našich veľkých miest, možno aj my budeme jazdiť po unikátnych cestách s gumeným povrchom.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.