rozsiahle vyšetrovanie, výsledkom sú zatiaľ piati obvinení. Medzi nimi ani jeden sudca alebo významný podnikateľ.
Konkurznú mafiu opisovali vtedajší predstavitelia ministerstiev ako spletenec viacerých spriaznených podnikateľov, úradníkov, sudcov a konkurzných správcov. Opisovali, ako si silné finančné skupiny nájdu firmu s rozsiahlym majetkom, a cez svoje účelovo vytvorené spoločnosti alebo rozdelením jednej pohľadávky na dve, keďže na vyhlásenie konkurzu treba najmenej dvoch veriteľov, dosiahnu, aby súd na ňu vyhlásil konkurz, a vybral spriazneného správcu konkurznej podstaty, ktorý im predá majetok firmy pod cenu.
Polícia v máji 2005 zriadila koordinačnú komisu, ktorá sa začala konkurznými prípadmi zaoberať, dnes riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar hovorí, že uvažujú o jej zrušení. "Na začiatku sme vyšetrovali 36 prípadov," povedal. Z toho 24 polícia buď odmietla alebo trestné stíhanie zastavila, pretože skutok sa podľa nej nestal alebo nebol trestným činom.
Dnes je "živých" osem prípadov, z toho v štyroch padli konkrétne obvinenia. Polícia obvinila dvoch správcov konkurzných podstát, jedného riaditeľa daňového úradu a dvoch konateľov jednej firmy. Chcela obviniť aj štyroch sudcov - Beátu T., Blaženu H., Máriu Š. a Eugena P, buď to ale odmietol prokurátor, alebo Ústavný súd.
Jedným z medializovaných prípadov bol napríklad konkurz fondu PSIPS. Polícia začala ešte v roku 2004 trestné stíhanie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, spreneveru a podvod. Spoločnosť Penta, jeden z veriteľov fondu, vtedy poslala ústavným činiteľom listy, že nie je konkurzná mafia. Trestné stíhanie polícia zastavila 31. januára tohto roku. "Konkurz prebehol, ale podľa vyšetrovateľa skutok nebol trestným činom," povedal Gašpar.
Vo viacerých prípadoch začala polícia vyšetrovať prípad vtedy, keď napríklad jeden veriteľ rozdelil podozrivo svoju pohľadávku na dve, vznikli dvaja veritelia a mohli podať návrh na konkurz. Takéto rozdelenie pohľadávky dnes už podľa rozhodnutia Najvyššieho súdu nie je dôvodom na vyhlásenie konkurzu a polícia hovorí o pozitívnom bode vyšetrovania. "Bolo to využitie diery v zákone."
Podozrivé bolo aj to, ak sudcovia vyberali konkurzných správcov mimo poradia. Zákon im ale neprikazoval poradie dodržať, iba vyhláška ministerstva spravodlivosti, ktorá nie je nad zákonom. Disciplinárne senáty preto všetkých sudcov oslobodili, alebo im uložili minimálne tresty ako napríklad zrážky zo mzdy. Často sa odvolávali na ich rozhodovaciu právomoc, ktorá nemôže byť predmetom trestného stíhania.
Pôvodne sa tiež predpokladalo, že všetci účastníci konkurzu mohli byť vopred dohodnutí, a sudcovia skorumpovaní. Korupcia sa ale po niekoľých rokoch ťažko dokazuje.
(mož)
Čo je dnes konkurzná mafia?
Z vyšetrovania podozrivých konkurzov dnes zostalo päť obvinených.
- Správca konkurznej podstaty Henrich D.
Prvé obvinenie vo vyšetrovaní. Správca je podozrivý, že predal majetok firmy Adria Škrob pod cenu navzájom blízkym osobám. Henrich D. pracoval v právnickej kancelárii Kollár & Kubík. V septembri 2005 podal vyšetrovateľ na Úrad špeciálnej prokuratúry návrh na podanie obžaloby. Špeciálny prokurátor ho prijal, Špeciálny súd ale na neverejnom prejednaní veci rozhodol prípad prokurátorovi vrátiť. Hoci sa ten odvolal, Najvyšší súd mu nevyhovel. Prípad teraz vyšetrujú policajti a dozoruje ho už obyčajný prokurátor. Medzitým sa totiž zmenila výška škody, od ktorej riešia prípad špeciálne zložky. Predtým
to bolo 60 miliónov, teraz 200.
- Správkyňa konkurznej podstaty Emília H.
V konkurze na firmu Trade, s. r. o. Prešov uznala "uspokojenie veriteľa" v prvom konaní, pričom vedela, že jeho pohľadávka nezodpovedá skutočnému stavu práv a záväzkov. Správkyňa je obvinená.
- Riaditeľ daňového úradu Igor G.
Nadriadená dala riaditeľovi v konaní s Frukonou Košice pokyn, aby vo vyrovnávacom konaní uplatnil pohľadávku s ponukou na vyrovnanie, ale on to neurobil. Vyšetrovateľ podal návrh na podanie obžaloby.
- Jozef S. a Jozef J.
Konatelia Agroholdingu Trebišov navrhli konkurz vlastnej firmy bez toho, že by bol naň dôvod. Konkurz navrhovali v prospech iných svojich firiem. Obaja sú obvinení, vyšetrovanie pokračuje.
Zo správy SIS
Aj správa Slovenskej informačnej služby za rok 2005 hovorila, že na Slovensku je konkurzná mafia
"Kooperácia skupín organizovaného zločinu s niektorými domácimi finančnými zoskupeniami sa prejavila predovšetkým v zmanipulovaných konkurzoch tzv. "konkurznou mafiou". Konkurzná mafia a podnikateľské subjekty, ktoré s ňou spolupracovali, vyhlasovali na "zdravé" firmy cielené konkurzy a exekúcie. Pritom často využívali skupiny organizovaného zločinu na fyzický nátlak na majiteľov spoločností v konkurze alebo v exekúcii a na zastrašenie iných záujemcov o konkurzné a exekučné dražby."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.