zabudli na takzvanú "zásadu špeciality".
Včera bolo preto rušno na Úrade vlády. Po rokovaní vlády sa zhruba na polhodinovej porade zišli premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák, prezident Policajného zboru Ján Packa, viceprezident polície Michal Kopčík a zástupcovia Generálnej prokuratúry. Oficiálne sa k tomu nechceli vyjadriť.
Dnes o deviatej ráno vyprší Černákovi trest za vydieranie. Okresný súd v Banskej Bystrici už rozhodol, že vzápätí pôjde do väzby. Je totiž obvinený z ďalších vrážd. Černák sa odvolal na Krajský súd, ktorý bude rozhodovať v najbližších dňoch.
Černák išiel do väzenia v rámci vydávacieho konania z Českej republiky. Súd ho totiž koncom roka 2002 podmienečne po polovici odpykaného trestu prepustil, a kým Najvyšší súd rozhodol, že toto prepustenie bolo protizákonné a musí sa do väzenia vrátiť, utiekol. Začiatkom roka 2003 ho policajti v Čechách chytili a české orgány vydali na Slovensko.
Podľa takzvanej zásady špeciality, ktorá je v Trestnom poriadku, platí, že "proti vydanej osobe nebude vedené trestné stíhanie pre iné trestné činy spáchané pred jej vydaním, než pre tie, pre ktoré bola vydaná". Ak teda chcela polícia Černáka obviniť počas toho, čo bol vo väzení, zo spáchania ďalšej vraždy, mala požiadať Českú republiku o súhlas. Nie je vylúčené, že sme porušili medzinárodné dohody s Čechmi.
Okresný súd síce Černáka vzal aj bez toho do väzby, otázne je, či bude mať taký názor aj Krajský súd. "My sme pripravení na všetko," povedal policajný prezident Ján Packa na to, čo bude, ak súd Černáka z väzby prepustí. Polícia má podľa našich informácií pripravené ďalšie dve obvinenia z nových vrážd - bratov Grolmusovcov a istého policajta. Černákovi by ich odovzdala hneď po tom, ako by vykročil z väzenia, zadržala by ho a znovu požiadala o väzbu.
Otázne je, či je to možné. Zákon totiž hovorí aj o takzvanej 45-dňovej ochrannej lehote, počas ktorej vydaná osoba, ktorej sa skončí trest, nemôže byť obvinená z nového trestného činu. Polícia to môže urobiť až po tom, ak je dotyčný stále na Slovensku, prípadne ak má súhlas, ktorý Slovensku teraz chýba.
Podľa poslanca KDH Daniela Lipšica môžeme o súhlas so stíhaním Čechov požiadať aj dodatočne.
Podľa ministerstva spravodlivosti by o to mal žiadať prokurátor. Stanovisko prokuratúry, či neurobili chybu, keď o to nepožiadali, sa nám včera nepodarilo získať.
"Robíme všetko preto, aby sme tento súhlas z Čiech získali, kým nezasadne Krajský súd. Máme možno päť dní," povedal nám vysokopostavený zdroj z polície.
Zásady špeciality sa môže Česká republika vzdať aj dobrovoľne. "Z obsahu vydávacieho spisu vyplýva, že ČR sa v prípade Černáka nevzdala zásady špeciality," povedal hovorca ministerstva Michal Jurči.
Černákov advokát Ľubomír Samuel sa k tomuto nechcel vyjadriť. Povedal len, že sa odvolali proti rozhodnutiu o väzbe a presunu prípadu na Špeciálny súd.
Autor: mož, sp, wm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.