Korzár logo Korzár

Čo je mýtus a čo realita o Sibyllách

Najznámejšie spolu namaľoval v Sixtínskej kaplnke Michelangelo, ich veštiareň objavili pri NeapoleV článku "Tajomstvo najslávnejšej veštiarne"

Najznámejšie spolu namaľoval v Sixtínskej kaplnke Michelangelo, ich veštiareň objavili pri Neapole

V článku "Tajomstvo najslávnejšej veštiarne" uverejnenom 19. októbra 2006 v Korzári, sme písali o vešticiach - Pýthiách v gréckej veštiarni v Delfách a ich vešteckej činnosti. Na otázky ľud, čo ich čaká v budúcnosti, pripravovali odpovede kňazi a ľudia verili, že ústami Pýthií odpovedá sám boh Apollón, ktorý dal podľa mýtu postaviť v Delfách aj chrám, ktorého súčasťou bola veštiareň. Tento článok bude o Sibyllách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto boli Sibylly?

Do dejín mytológie antického Ríma, ale aj do umenia vošli Sibylly. Takmer každý vie, že mali niečo spoločné s veštením a naše babičky pripomínali ich proroctvá najmä o skaze a konci sveta. Hovorilo sa o jednej osobe ako o Sibylle.

Menom Sibylla sa označovali v rímskych mýtoch ženy, ktoré boli schopné vidieť do budúcnosti. Podobne išlo o názov profesie, tak isto ako u gréckych Pýthií. Tieto veštkyne - Sibylly - začínali svoju činnosť v Grécku. Napr. jedna Sibylla mala svoje 'pracovisko' na kamennom bloku neďaleko Delf, ktorému dali názov Sibyllina skala. Sibylly pracovali samostatne, nie v chráme, ako Pýthie, ktorých celú činnosť riadili kňazi, naučili ich, ako sa dá presvedčivo pôsobiť na ľudí. Mali tam stále pracovisko a pevnú pracovnú dobu. Sibylly sídlili v jaskyniach, pri prameňoch, často sa premiestňovali a svoje vízie oznamovali iba v chvíľach vnuknutia. Nedostatok klientov ich nútil, aby opúšťali Grécko a hľadali si nové a najmä stále miesta pre svoje pôsobenie. Vďaka tomu sú známe viaceré Sibylly, napr. Sibylla líbyjská, trójska, kúmska, délfska. Platón spomína len jednu Sibyllu, Aristoteles viaceré, Varro až desať. Podľa Eustathia bola prvá Sibylla, od ktorej dostali meno ostatné, dcérou kráľa Dardana a nymfy Nésy (Dardanos, o ktorom sa dozvedáme aj z Homérových básní, bol zakladateľom a prvým kráľom Dardanie. Jeho meno, aj národa Dardancov dodnes žije v názve prielivu medzi Európou a Malou Áziou - Dardanely). Podľa Plutarcha pôsobila prvá Sibylla vraj v Delfách, volala sa Libyssa. Volali sa podľa veštiarne, kde pôsobili a mali aj svoje osobné meno. Väčšiu úlohu ako v gréckych mýtoch mali podľa literárnych zdrojov v rímskej mytológii. Sibylly veštili minimálne od 8. storočia pred n. l. a o štyri storočia neskôr sa objavili haruspikovia, ktorí predpovedali budúcnosť z koží zvierat. O Sibyllách sa hovorilo, že žili až tisíc rokov, čo vzniklo asi z toho, že keď pracovali vo veštiarňach (nie v chrámoch), tam jedna Sibylla nahrádzala druhú, čiže ich pracovisko nikdy nebolo zatvorené, ani v prípade úmrtia. Ľudia nemali možnosť postrehnúť výmenu, plietli si Sibylly, preto verili v ich vysoký vek.

SkryťVypnúť reklamu

Povesti boli pravdivé

To, že veštiarne patriace Sibyllám, existovali, potvrdili aj archeológovia. Napr. v roku 1891 objavili na pobreží Malej Ázie jaskyňu s nápisom, ktorý oznamoval, že je to príbytok Sibylly, ktorá chodila po svete a okrem iných miest bola údajne aj v Delfách, na ostrove Delos a Samos. Bol to príbytok Sibylly erythrejskej, ktorá sa volala Hérofilé a pôsobila na tom mieste v svojej veštiarni v polovici 8. storočia pred n. l. Tiež neďaleko Neapola objavili v roku 1932 veštiareň najznámejších Sibýll zvaných kúmske. Bolo to miesto, ktoré údajne vybrala holubica, sprevádzajúca lode gréckych kolonizátorov. Prvej veštici sa hneď zapáčilo, lebo ležalo v oblasti sopečnej činnosti a ona mohla vdychovať omamné sopečné výpary. Do tejto veštiarne viedla 107 metrov dlhá skalná štôlňa, zakončená podzemnou svätyňou so sto otvormi v kúmskej skale. Zo štôlne viedlo dvanásť krátkych chodieb, ústiacich do úbočia kopca, ktoré privádzali do hlavnej chodby svetlo, zabezpečovali prístup vzduchu a pomáhali zvukovými efektmi vytvárať správnu atmosféru. Návštevník bol týmto prostredím šokovaný. Podivné zvuky, aj hra svetiel a omamné vône vytvorili o kúmskej veštiarni a kúmskych Sibyllách takú povesť v celej Rímskej ríši, že začali do nej prichádzať davy záujemcov o veštby. Jedna z kúmskych Sibýll vošla do literatúry, stala sa sprievodkyňou slávneho rímskeho hrdinu do podsvetia vo Vergíliovom známom epose Aeneas.

SkryťVypnúť reklamu

Od ďalšej kúmskej Sibylly Hérobily pochádzajú veštecké knihy, ktoré sa v Ríme tešili veľkej vážnosti. Bolo ich pôvodne deväť a Sibylla ich ponúkla kráľovi Tarquiniovi za vysokú cenu, ktorej sa vysmial. Tri knihy hodila do ohňa a za zvyšné pýtala tú istú cenu. Nedostala ju a spálila ďalšie tri. Za ostávajúce tri kráľ zaplatil toľko, čo žiadala za deväť a uložil ich do Jovovho chrámu na Kapitole. tam sa neskôr našli a zostali až do požiaru v roku 83 pred n. l., ktorý ich značne poškodil. Podľa Vojtecha Zamarovského ich z rôznych prameňov znovu spísali a cisár Augustus ich dal preniesť do Apollónovho chrámu na Palatíne, kde ich strážili desiati kňazi. Ich oficiálnou úlohou bolo vysvetľovať veštby. Okolo roku 400 už nášho letopočtu ich dal zničiť Vandal Stilicho, vojvodca cisára Honoria.

Zobrazujú ich slávne výtvarné diela

Takmer všetky slávne Sibylly sú pohromade v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne. V nej sa zo stropu prizerajú voľbe pápežov. Sibylla Líbyjská, Sibylla Kúmska, Erythrejská aj Sibylla Delfská. Tam ich namaľoval v spoločnosti biblických prorokov Michelangelo v rokoch 1508 - 1509. Ešte predtým sa nimi inšpiroval Rafael a namaľoval medzi anjelmi Sibyllu Kúmsku, Perzskú, Frýgickú a Sibyllu Tiburskú v rímskom chráme Santa Maria Pace. V roku 1505 Pintaricchio namaľoval Sibyllu Kúmsku v rímskom chráme Santa Maria del Popolo. Ako sa dá vysvetliť zobrazenie Sibýll v kresťanských chrámoch? Sibylly mali niektoré veštby také, že oddávna ich cirkev používala na propagáciu kresťanstva a neskôr v nich nachádzala obdobu biblických proroctiev o príchode Spasiteľa.

Okrem Sibýll v kresťanských chrámoch nájdeme mnohé aj v galériách a palácoch, ktoré sú dnes múzeami. Turisti môžu vidieť v Dóžovskom paláci v Benátkach Tiburskú Sibyllu od Tintoretta (r. 1577). Sibyllu namaľoval aj Rembrandt okolo r. 1631. Sibyllu Kúmsku od Salvatora Rosu (okolo r. 1660) obdivujú v Národnej galérii v Londýne, kde je aj Turnerova "Sibylla a Aeneas". Jedna z najstarších sôch je mramorová Sibylla na kazateľnici chrámu sv. Andreja v Pistoji z rokov 1297 - 1301.

Sibylline knižné proroctvá vošli aj do židovských dejín, keď si ich Židia, žijúci v Alexandrii údajne spísali v 2. storočí pred n. l. Sibyllu v nich označili ako Noemovu nevestu - ženu jeho syna, ktorá prekonala lživé Apollónove proroctvá. podľa zhorených kníh boli v 1. - 4. storočí údajne spísané novodobé Sibylline proroctvá, ktoré sa dočkali prekladu do latinčiny a neskôr takmer do všetkých európskych jazykov, na našom území v 15. storočí. Väčšina z nich je o prírodných katastrofách, smrti, moci peňazí, vynálezoch, uľahčujúcich život, ale umožňujúcich vznik ničivých vojen, o nestálosti lásky, víťazstve falše a o skazenosti sveta. Ako, kedy a kto pri spisovaní a prekladaní vkladal do proroctiev prvky z príslušného obdobia kvôli zrozumiteľnosti čitateľa, to sa nedá vedieť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 379
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 575
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 237
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 863
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 393
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 315
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 838
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 361
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 650
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 914
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 479
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 913
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 521
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 650
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 58 914
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 925
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 479
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 913
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 20 729
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 521
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 13 901
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu