Hoop Scheffera na Slovensku. Po stretnutí s premiérom Robertom Ficom Scheffer konštatoval, že vrcholná schôdzka členských krajín vyšle signál o transatlantickej solidarite. Povzbudiť by zároveň mala uchádzačov o vstup do aliancie v zmysle politiky otvorených dverí za predpokladu, že splnia stanovené podmienky. "Tretím signálom bude, že cieľom NATO je posilniť partnerstvá v celosvetovom meradle. Hrozby, ktorým čelia členské štáty NATO, majú globálny charakter. Chceme posilniť spoluprácu a zintenzívniť dialóg s globálnymi partnermi," doplnil šéf aliancie.
Slovenský prezident po stretnutí so Schefferom uviedol, že vedenie NATO by malo tvrdšie vyžadovať účasť svojich členov na mierových akciách Severoatlantickej aliancie. "Aliancia by mala mať jednoznačnejší kľúč na povinnosti a plnenie takýchto úloh," povedal Gašparovič. Šéf aliancie prezidenta požiadal o podporu pri presadzovaní pomoci zo strany štátov Európskej únie pri vojenskej operácii v Afganistane.
Minister obrany Kašický ponúkol pre potreby členských štátov NATO ako i jej partnerov využitie multifunkčného výcvikového zariadenia vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť. Scheffer sa pri jeho prezentácii oboznámil s možnosťami tohto zariadenia. Podľa jeho názoru ide o dobrý projekt, ktorý sa týka rozbiehajúceho sa aliančného projektu výcviku protiteroristických jednotiek a zo svojej úrovne o ňom bude informovať kompetentné zložky.
Podporu rozvoja partnerstiev a politiku otvorených dverí NATO deklaroval šéf slovenskej diplomacie Kubiš. Minister ďalej uviedol, že Slovensko sa pripravuje na očakávané prevzatie postu kontaktného veľvyslanectva NATO v Kyjeve od roku 2007 a uvedomuje si dôležitosť úspechu úsilia spojencov v Afganistane.
Fico: Chceme zabezpečiť ich ochrana
Niektoré členské krajiny NATO poskytnú súčinnosť pri presune slovenskej ženijnej jednotky z kábulského letiska do Kandaháru, ktorý je na juhu Afganistanu. Uviedol to včera po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jaapom de Hoop Schefferom premiér Robert Fico, podľa ktorého je základnou podmienkou zabezpečenie ich ochrany a bezpečnosti pri presune. "My sme toto zdôrazňovali už pri návšteve v Afganistane. Ale zatiaľ odpovede boli všeobecné. Ak nebudeme vidieť konkrétny projekt ochrany a zabezpečenia ľudí, nemôžeme pristúpiť k žiadnemu rozhodnutiu o presune vojakov," povedal slovenský premiér.
Fico pokračoval, že počet slovenských ženistov v Afganistane sa nenavýši. Bude to len presun tých ľudí, ktorí pracujú na kábulskom letisku, do Kandaháru. Scheffer tvrdí, že SR môže zohrať významnú úlohu v najdôležitejšej operácii NATO - v Afganistane. Za dobré by považoval, ak by Slovenská republika vyslala svojich vojakov do Kandaháru a bol by to istý prejav solidarity s ostatnými tam pôsobiacimi krajinami. "Samozrejme za predpokladu, že sa splnia podmienky ochrany a bezpečnosti," zdôraznil Scheffer.
V rámci operácie NATO - ISAF pôsobí v Afganistane 57-členná slovenská ženijná jednotka. Vojaci majú na starosti rekonštrukciu vzletových a pristávacích dráh letiska, opravy, budovanie ostatných letiskových plôch, či odmínovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.