Sekundy k dobru na žuvačkovitom snehu

Sportnet|31. okt 2006 o 00:00

Košice Kým naša prvá garnitúra v bežeckom lyžovaní (Bajčičák, Bátory, Malák) je už pár dní vo fínskom Muonio, kde brúsi formu na svoj vstup do

sezóny, predstavitelia ďalšej vlny našej reprezentácie, ktorí už nie sú v takom centre pozornosti a starostlivosti, sa zúčastnili na ouvertúre 26. ročníka Svetového pohára v Düsseldorfe. V tomto nemeckom meste sa v posledných rokoch koná stabilne premiéra seriálu a k slovu sa dostávajú šprintéri. Slovensko zastupovala dvojica Martin Otčenáš Davorín Škvaridlo. Ani jeden z nich však neprešiel kvalifikáciou, prv menovaný obsadil 67. a Škvaridlo 73. miesto. "Všetko bolo tak ako vlani - počasie, sneh, organizácia. Bežalo sa voľnou technikou na Rýnskej promenáde a okruh meral 1530 metrov, pričom prevýšenie bolo 20 metrov. Akurát počet štartujúcich bol tentoraz vyšší," poznamenal D. Škvaridlo (na snímke).

Kým pred rokom skončil na poslednej priečke, cez víkend sa trochu polepšil. Nebol, pravdaže, spokojný s výsledkom. "Akurát ma trošku utešilo, že som dosiahol o trinásť a pol sekundy lepší čas než vlani. Mali sme lepšie namazané lyže, možno to bolo aj tým." Atmosféra na tomto podujatí je tradične vynikajúca, dotvárajú ju haldy divákov. Dokonca sa objavili aj informácie, že prišlo 150-tisíc fanúšikov, no naši reprezentanti toto číslo považujú za značne prehnané. Podľa Davorína to bolo podstatne menej. "Okruh meria okolo 500 metrov na nábreží, z jednej aj druhej strany to bolo obkolesené divákmi."

Zaujímavosťou je, že sneh doviezli organizátori z blízkeho mesta z lyžiarskej haly. Tam ho usporiadatelia nastriekajú a potom uložia v Düsseldorfe. Pravda, vonkajšia teplota nezodpovedala kvalitného podkladu. Bolo 15 stupňov nad nulou a tak sneh bol zbitý dokopy, mokrý. "Bola to taká žuvačkovitá hmota, lebo aj trošku popršalo," pripomenul východniar, ktorý už vedel, čo môže od akcie čakať. Naložil si však poriadne sústo, lebo nie je jednoduché bez centrálnej prípravy so všetkými vymoženosťami absolvovať meranie síl so svetovou špičkou. Nerobil si ale veľké oči, no bola to poriadna šichta vzhľadom na hendikepy v príprave. Za víťazom zaostal o 21,41 sekundy, ale zase nazbieral nové poznatky. "Do konca sezóny by som mal zvládnuť ešte troje preteky v rámci Svetového pohára v šprinte. Okrem toho sa podujmem pretekať na fisových podujatiach," dodal borec, ktorý na rozdiel od Otčenáša nebude mať vrchol na juniorských majstrovstvách sveta.

V minulej sezóne sa Davorín uchádzal tiež o nomináciu na ZOPH v Turíne. Napokon sa tam nedostal, lebo podľa koncepcie SOV prednosť dostali perspektívni mladí pretekári., Bol z toho rozčarovaný, ale neuvažoval, že by na lyžovanie zanevrel. "Vychádzam z toho, aký život žijem. Inak by som pristúpil k tomu ako Stano Holienčík, ktorý s lyžovaním sekol," pripomenul vyznavač úzkej stopy, ktorý sa pasuje s časovaním športovej formy a naháňaním výkonnosti takpovediac na vlastné tričko a za inej situácie než ostatní reprezentanti. O to viac má chuť čosi dokázať a nestratiť sa ani medzi špičkou.

Dachstein za vlastné

Na rozdiel od protagonistov nášho bežeckého lyžovania, ktorí absolvovali dva razy pobyt na ľadovci Dachstein, sa tento lyžiar-šprintér podujal tiež na rovnaké sústredenie na vlastnú päsť. Pravdaže, musel ho zacálovať zo svojich peňazí. "Pobudol som tam týždeň, absolvoval približne 180 kilometrov. Bola tam zima a správal som sa neopatrne, tak som na jednom tréningu prechladol. Aj preto som posledné dni pred Düsseldorfom menej trénoval a skôr sa liečil, čo malo negatívny dopad na moju formu," pripomenul D. Škvaridlo, ktorý býval v lacnejšom penzióne (23 eur plná penzia na deň). K tomu treba prirátať 120 eur na lanovku a 2000 kilometrov odjazdil vlastným autom. Dokopy ho to vyšlo na približne 15-tisíc korún. "Väčšina súperov v Nemecku mala za sebou minimálne trojtýždňový pobyt na Dachsteine, takže v tom to bolo tiež neporovnateľné."

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Sekundy k dobru na žuvačkovitom snehu