agentúru SITA Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavnej školskej inšpektorky uviedol, že odosielatelia sa sťažujú aj na známky z maturít a komisionálnych skúšok. Inšpektori dostali podania i na klasifikáciu správania žiakov, nepedagogické správanie učiteľov voči žiakom, ale aj na nevhodné správanie učiteľov voči rodičom.
"Čoraz častejšie sa vyskytujú sťažnosti na požívanie alkoholických nápojov pedagógmi", povedal Ľuboš Tužinský. Podľa neho školskí inšpektori nemôžu urobiť test, či učiteľ je pod vplyvom alkoholu. Riešenie takýchto problémov je totiž v kompetencii riaditeľa školy. "Ak sa aj riaditeľ dopúšťa tohto prehrešku, tak inšpektori upozornia inšpektorát práce."
V školskom roku 2005/2006 prišlo Štátnej školskej inšpekcii 364 podaní, pričom 50% z nich odoslali rodičia žiakov. Anonymných podaní bolo 29%. Na inšpekciu sa obrátilo 10% učiteľov. Inšpektori sa stretávajú aj s takými prípadmi, keď ich učiteľ informuje o nedostatkoch na škole až vtedy, keď ho riaditeľ prepustí. Podľa Ľuboša Tužinského väčšinou ide o učiteľov, ktorí sa dostali s riaditeľom do konfliktu alebo dostali výpoveď z nadbytočnosti. "Vtedy učiteľ prezradí všetko, čo sa deje na škole", povedal Ľ. Tužinský.
Štátna školská inšpekcia môže žiadať nápravu viacerými spôsobmi. Môže to byť upozornením, uložením záväzných pokynov na odstránenie nedostatkov. Môže i nariadiť komisionálne preskúšanie žiaka za prítomnosti školského inšpektora, a to v prípade zistenia nedostatkov pri jeho klasifikácii. Pri nesplnení opatrení môže dať pokutu do 10-tisíc korún vedúcemu zamestnancovi kontrolovaného subjektu. Podľa Ľuboša Tužinského školy vo väčšine prípadov odstraňujú nedostatky. "Výnimkou sú niektoré súkromné školy, kde školská inšpekcia uplatnila návrh na vyradenie študijného odboru, resp. školy zo siete," uzavrel Tužinský.
Autor: por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.