tašky bežného študenta sa pohybuje v rozsahu od dvoch do ôsmich kilogramov. Tieto čísla sú len približné a nezahŕňajú študentov, ktorí do školy nenosia ani základnú výbavu kníh, či naopak - zabúdajú si vykladať, meniť knihy. Stále zvyšujúce nároky na žiakov na všetkých úrovniach škôl však zaťažujú nielen mozog, ale aj chrbticu. Aké následky má toto preťaženie?
"Keď idem do školy a mám ľahšiu tašku, cítim sa divne. Mám totiž pocit, že som čosi zabudla. Som akoby trochu naprogramovaná na určitú dosť veľkú "ťiaž" môjho batohu, a preto si niekedy aj počas cesty do školy skontrolujem či mám naozaj všetko. Keď sa naopak vlečiem s plnou taškou domov, po príchode som šťastná, že som sa konečne odbremenila. Aj keď sa to možno nezdá, taška dokáže človeka unaviť," posťažovala sa stredoškoláčka Timea. Nosenie školských pomôcok "vyššej hmotnostnej kategórie" zapríčiňuje nielen únavu, ale aj deformácie chrbtice, nesprávne držanie tela. Potvrdzuje to aj ortopéd MUDr. Ján Marcinko: "Každé nadmerné zaťaženie chrbtice vo vývine môže spôsobiť poruchy. A prejavuje sa to neskôr vo forme statických výchyliek alebo vo forme deformácií, ktoré sa následne prejavujú bolesťou. Ako aj rodičia hovoria, tašky ich detí sú ťažké a chrbtica vo vývine nie je schopná akceptovať túto záťaž. Preto dochádza k vychyľvaniu, konkrétne vo frontálnej rovine - do skoliózy, ktorú často liečime."
Na základe dohody so školou je niekedy možné, aby mal žiak dve sady učebníc - jednu v škole a druhú doma. No nie každá škola povoľuje študentom nechávať si veci v triede. Okrem iného sa neodporúča nosiť tašku na jednom pleci. Ako argumentuje MUDr. Marcinko, "vzniká tým asymetria chrbtice, ktorá po zafixovaní podmieňuje vznik skoliózy."
Na margo témy však môžeme dodať, že zvyk jednoplecového nosenia, ktorý bol v minulosti trendom sa viac menej vytratil. Na druhej strane ale prišli do módy kabelky, rupsaky, dosky a všakovaké iné výdobytky. "Najviac deformácií nastáva medzi desiatym až štrnástym rokom, a to najmä u dievčat. Povedal by som, že v troch štvrtinách populácie tohto vekového rozsahu. Je to obdobie kedy chrbtica veľmi rýchlo rastie a svalstvo nestíha dobehnúť skelet, a preto deti nedokážu udržať ten správny postoj. Po pätnástom roku života, u dievčat skôr ako u chlapcov, už začína byť chrbtica v podstate pevná a nedochádza k zakriveniu až v toľkých prípadoch ako je to u tých mladších." Dodáva MUDr. Marcinko.
Netreba však podceňovať ani to, že vaša chrbtica je kvázi dospelá. Následky sa nemusia totiž prejaviť hneď, ale ako sa hovorí, na staré kolená. Sedenie v škole či doma za počítačom určite neprispieva k zlepšeniu vášho postoja či chrbtice. Predchádzať týmto problémom môžete cvičením a pohybovými aktivitami akým je napríklad plávanie.
Ak chcete byť úplne dôsledný, nazabudnite na kvalitu tašky. Ak nie ste zástancom "oldschoolových" prváckych aktoviek, ktoré pri správnom nosení najviac vyhovujú vašej chrbtici, dajte si záležať na správnom a pohodlnom tvare tašky. Anatomické prispôsebenie tiež nie je na škodu, aj keď to už hovoríme o vyšších cenových hladinách. Ak sa však držíte hesla zdravie na nezaplatenie, takáto investícia sa vám určite nebude zdať zbytočná.
Autor: jyx
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.