V období rokov 1848 - 1918 žili a tvorili v Košiciach maliari a grafici, spomedzi ktorých sú niektoré ich mená laickej verejnosti menej známe alebo
Soňa Makarová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
úplne neznáme. Boli aj výtvarní umelci, ktorí vytvorili diela s námetom Košíc, hoci v nich nežili, dokonca autori vedút Košíc ich vytvorili len podľa ústneho opisu. Dvanásteho októbra sme uverejnili pod týmto titulkom článok o šiestich maliaroch, s menami ktorých sa čitatelia azda ani nestretli. Pripomíname, že Košice 19. storočia nemali taký výtvarný život ako veľké centrá a ani takého konzumenta. Prvá výstava bola v Košiciach v roku 1846 v rámci priemyselnej výstavby. Košice sa stali centrom výtvarného diania v druhej polovici 19. storočia najmä zásluhou rodiny Klimkovičovcov.
V predchádzajúcom článku sme uviedli týchto výtvarníkov: Á. Aranyossyho, I. Agathu, G. Csányovú, E. Dobyho, A. Duditsa, J. Gregusa, J. Alta. Dnes sú to:
Adolf HANDMAN - HERNÁDI
V rokoch 1904 - 1907 mal spolu s profesorom kreslenia E. Lengyelom súkromnú maliarsku školu, o ktorú bol aj popri školách iných výtvarníkov záujem. Popritom pôsobil na vyššej reálke v Košiciach od roku 1899 po absolvovaní štúdia kreslenia a maľby na škole pre výchovu profesorov kreslenia. Žiakov zo svojej súkromnej školy, ktorí boli aj z radov dospelých a úradníkov učil aj vonku, v plenéri, kde sám maľoval. V roku 1907 si pomaďarčil meno na Hernádi a odišiel do Kecskemétu a do Jágru, kde sa venoval kresleniu a jeho vyučovaniu.
Štefan HEGEDÜS (1850 - 1911)
Maliarsku školu aj ateliér mal na Alžbetinej ulici a študovali u neho viacerí budúci košickí maliari napr. A. Aranyossy u neho získal základy kreslenia pred štúdiom na výtvarnej akadémii. Hegedüs maľoval portréty a je autorom malieb v grécko-katolíckom kostole v Košiciach. V roku 1890 sa vysťahoval do Ameriky.
Akademický maliar a pedagóg na košickom gymnáziu (1853 - 59) mal ateliér na Hlavnej ulici vo Vitézovom dvore. Po štúdiu na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (1846 - 1849) začal učiť kreslenie na gymnáziu, neskôr krasopis a geometriu na chlapčenskom učiteľskom ústave. Veľa praktických skúseností získal u košického architekta Belágha a uplatnil ich vo svojej tvorbe, ktorá sa vyznačovala romantizujúcim slohom pod vplyvom viedenskej školy. Maľoval oleje, bol dobrý portrétista a portréty tvoril litografickou technikou. Maľbu vyučoval aj súkromne. Kolekciu obrazov prvýkrát vystavoval v Košiciach aj s inými východoslovenskými maliarmi na Prvej hornouhorskej poľnohospodárskej a priemyselnej výstave v roku 1857.
Narodil sa v Rozhanovciach, bol Klimkovičovým a Rothovým žiakom v Košiciach, študoval na viedenskej akadémii (1853 - 58), kde ešte ako pätnásťročný získal cenu, desať rokov žil v Paríži (1860 - 1870) a tam sa zdokonalil v portrétovaní. Výlučne jemu sa venoval po návrate do Košíc a portrétoval dospelých i deti, čo bolo v tom čase v móde v zámožnejších vrstvách. Popri portrétoch maľoval aj žánrové obrazy zo života Židov v Poľsku, kam sa presťahoval a kde sa aj oženil a usadil sa vo Varšave.
Mária GERSTEROVÁ - STEGMÜLLEROVÁ (1843 - 1930)
Bola známa ako maliarka kvetov a krajiniek. V maľbe sa zdokonaľovala u Hegedüsa. V Budapešti učila na návrhárskej škole. Vystavovala zátišia a akvarely a námetmi z prírody na dobročinnej výstave v Košiciach v roku 1918.
Molly MARLINOVÁ
Patrila ako väčšina výtvarníkov v Košiciach tiež k tým, ktorí po štúdiách mali občianske povolanie - vyučovala kreslenie na vyššej dievčenskej škole v Košiciach v rokoch 1896 - 1906. Maľovala zátišia, akvarely, venovala sa grafike a všetky techniky predstavila na výstavách v Košiciach, ktoré boli najmä od konca 19. storočia častejšie. Marlinová vystavovala v r. 1898, 1902, 1903, 1906 na kolektívnych výstavách východoslovenských výtvarníkov.
Vojtech MÜLLNER (1836 - 1910)
Bol akademickým architektom, maliarom a profesorom kreslenia. Narodil sa v Mukačeve, pôsobil v Košiciach, kde maľoval portréty významných Košičanov, medzi nimi aj riaditeľa Hudobnej školy A. Huszku (podľa neho je pomenovaná jedna z košických ulíc).
Ferdinand PLATH (1826 - 1892)
Bol maliarom aj teoretikom umenia po štúdiu na Výtvarnej akadémii vo Viedni. Vyštudoval aj právo, venoval sa hudobnej tvorbe a podporoval dramatické umenie. Skomponoval dokonca operu Posledný súd. Jeho obrazy sú v muzeálnych zbierkach.
Vincent VEREŠ (VÖRÖS), 1807 - 1871
Podobne ako u Ferdinanda Platha, bolo široké aj jeho pole pôsobnosti. Bol maliarom, právnikom s advokátskou praxou, učiteľom kreslenia a zastával funkciu riaditeľa učiteľského ústavu v Košiciach. Jeho obrazy sú v zbierkach múzea.
Ku košickým maliarom, pôsobiacim od 19. storočia, patrili aj také mená ako Ján KÖVER (1858 - 1931), Artur LAKATOŠ (1880 - 1968), Eduard LENGYEL, Štefan LINZBAUER (1838 - 1880), ako aj zvučné mená: KLIMKOVIČOVCI - František, Gabriel, Ignác, Florián a Vojtech, K. Kövari - Kačmarik, E. Halász - Hradil, J. Éder, Ľ. Čordák, J. E. Roth, J. Benczúr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.