verdiktu viditeľne otrasený a zvolal "Alláh je veľký. Boh ochraňuj národ". Vysoký tribunál rovnako na trest smrti obesením odsúdil včera aj bývalého predsedu Revolučného súdu Awadom Hamída al
Exprezidenta a jeho spolupracovníkov v tomto prvom procese súdili za masakru 148 šiitskych civilistov v dedine Dudžajl, ku ktorej došlo v roku 1982 krátko po neúspešnom pokuse o atentát na jeho osobu. Pred rozsudkom nad Husajnom, Ramadánom a al-Banderom vyniesol súd včera verdikty nad štyrmi predstaviteľmi bývalej vládnej strany Baas. Troch z nich odsúdili na 15 ročné tresty odňatia slobody a jedného - funkcionára strany Baas Mohameda Azáviho z dediny Dudžajl oslobodili. Jeho oslobodenie navrhoval aj štátny prokurátor.
Televízny prenos zo súdnej siene prinášali s 20 minútovým oneskorením. Porota zložená z piatich sudcov vyniesla rozsudok, ktorý musela schváliť väčšina z nich. Saddám vyhlásil, že ak ho odsúdia na smrť, zaslúži si popravčiu čatu, pretože je predstaviteľom armády. Sudcovia Saddámovi mohli uložiť aj trest doživotného odňatia slobody. Vo viacerých irackých mestách panovalo včera pred očakávaným vynesením rozsudku napätie a ticho, keď ulice boli úplne ľudoprázdne. Úrady už v sobotu nariadili v Bagdade a troch okolitých provinciách 12-hodinový zákaz vychádzania. Do platnosti vstúpil včera ráno pred očakávaným verdiktom v procese s Husajnom.
Saddám vyzýva na pokoj v Iraku
O odpustení a ukončení násilia hovorí posolstvo Saddáma Husajna, ktoré podľa agentúry AP adresoval irackému ľudu včera ráno pred vynesením rozsudku smrti. Vyzýva Iračanov, aby sa nemstili vojakom aliancie a príslušníkom ich národov. Ako informoval jeho hlavný obhajca Chalíl al-Dulajmí, bývalý prezident ďalej vyzval iracký národ, aby sa zriekol sektárskeho násilia, ktoré sužuje krajinu. Jeho posolstvo bolo "odpustiť a nie pomstiť sa," citoval slová bývalého diktárora jeho obhajca. Ďalej uviedol, že Saddám si bol vedomý rozsudku smrti a chcel, aby toto na odpustenie vyzývajúce zmierlivé posolstvo bolo oznámené irackému ľudu a celému svetu po oznámení rozsudku. Hlavný Saddámov obhajca označil proces za politicky motivovanú "frašku" a ilegálny akt, ktorého výsledok bol od začiatku naplánovaný a neférový. Podľa neho išlo na sto percent o politickú záležitosť a hlasy obhajcov neboli vypočuté.
Reakcie v irackých uliciach boli podľa správ svetových agentúr prejavom radosti nad rozsudkom smrti nad Saddámom Husajnom, ale aj obáv a roztrpčenia. "Je to šťastný deň pre všetkých Iračanov a ďakujem Bohu, že rozsudok bude vykonaný," cituje agentúra AP 30-ročného obyvateľa Nadžafu. "Súd rozhodol spravodlivo, aj za môjho syna, ktorého zavraždili za Saddáma," zhodnotil verdikt ďalší obyvateľ tohto posvätného mesta šiitov. "Je to presne to, čo si Saddám zaslúžil za všetky zločiny, ktoré spôsobil irackému ľudu. Je to božia vôľa, aby ho popravili," uviedol 27-ročný Muhammad Isa.
V juhoirackej Basre dav od radosti strieľal salvy do vzduchu a zneli klaksóny áut. V meste Ramádí, ktoré je hlavným mestom sunnitskej provincie Anbar, však ľudia označili rozsudok za nespravodlivý, ktorý má iba uspokojiť americkú vládu. Reakcie obyvateľov hovorili o snahe prezidenta USA Georgea W. Busha získať výhodu v nadchádzajúcich kongresových voľbách. Saddáma označujú za symbol odporu voči Američanom a obávajú sa zhoršenia situácie v Iraku. V Tikríte, odkiaľ exdiktátor pochádzal, kráčalo okolo 1000 ľudí hlavnými ulicami držiac Saddámove podobizne a skandujúc: "My ťa pomstíme Saddám". V Mosule, nábožensky zmiešanom meste severne od Bagdadu, sa ľudia pýtali, kto zo súčasných lídrov bude odsúdený za vraždy, ktoré sa teraz každý deň dejú v Iraku. Iracký premiér Núrí al-Malíkí nazval rozsudok "víťazstvom pre obete Saddámovho systému" a tiež "koncom čiernej éry".
Podľa jeho slov je odsúdenie Saddáma lekciou všetkým kriminálnikom a každému, kto vyvoláva v krajine nezhody, iracionálne vojny a spôsobuje nespravodlivosť. Malíkí dodal, že ho prekvapili niektoré krajiny, ktoré sa pokúšali intervenovať v prospech Saddáma a za jeho oslobodenie. "Ale teraz je už Saddám a jeho strana vecou minulosti," dodal iracký premiér.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.