TA 3 že "Rusko patrí do EÚ". Tak toto sa ešte nikomu nepodarilo. Neexistuje politik v Európe, ktorý by s Ruskom ako členom EÚ uvažoval v horizonte sto rokov. To je ešte lepšie, ako príspevok, ktorým obveselil počas summitu Bush-Putin, keď povedal, že "na Slovensku sa začína vytvárať mienka, že je potrebné obnoviť to bývalé, čo bolo predtým ZČSSP" (Zväz československo-sovietskeho priateľstva pre neskôr narodených). Máme hlavu štátu, ktorá nenosí hlavu na krku.
Reklamná akcia k návšteve, ktorá začala včera v Moskve, mala signalizovať, že prezident ide pracovať a vybavovať dôležité veci. Akože biznis, zmluvy a tak, lebo vraj "neuvedomili sme si výhody, ktoré si uvedomili všetci, Francúzi, Nemci, Maďari...". Takéto verbálne seno sa prežúva 16 rokov vždy, keď niekto ide do Ruska (a Číny). Gašparovič aj so sprievodom Kubiša a Jahnátka (zahraničie, hospodárstvo) nevyrieši, samozrejme, vôbec nič. Ani Transpetrol, ani energetické dodávky, čo sú dve inzerované témy rozhovorov. Nevyrieši preto, lebo pre Putina nie sú títo miniatúrni prezidenti zo strednej Európy aj so svojimi delegáciami ani takí partneri ako gubernátor Čukotky či Kalmyckej autonómnej oblasti. Z perspektívy Putina a establishmentu okolo neho je Gašparovič hmyz, ktorý treba prijať, lebo je hlava štátu. Transpetrol, či plyn a ropu pre nejaké Slovensko nemá Putin ani v päte. O tom by mohol Gašparovič debatovať so subalternými úradníkmi Kremľa. Keby bol záujem.
Aby sme sa vedeli vžiť do ilúzie, aká sa vytvára, skúsme sa vrátiť späť o dva či tri týždne, keď vo fínskom Lahti rokoval s Putinom nie jeden Gašparovič, ale 25 premiérov EÚ. Žiadali-prosili pána Kremľa, aby dal štátnej dume (ruský parlament) ratifikovať medzinárodnú energetickú chartu, keďže od ukrajinskej plynovej krízy v januári sa celá Európa trasie, kedy zase niekoho napadne zatvoriť kohútiky. Putin si obavy a sťažnosti EÚ blahosklonne vypočul, dobre sa navečeral a potom oznámil, že veru tak jednoducho to nepôjde, lebo toto, toto a toto. Štátnici, aj dvadsaťkrát ťažšej váhy ako Gašparovič, utreli nos a trhli si nohou. Predstava, že Slovensko, totálne závislé na ruskej energii, si separátne vyrokuje akési garancie, síce nie je stopercentne fantaskná, lebo Putin hrá na Európu systémom rozdeľ a panuj, ale to by musel mať aj nejaký záujem a prísľuby čo za to. Také Gašparovič dať nevie. Možno Fico, ktorý sa chystá tiež ponáhľať do Moskvy. Vyhlásenie Kukana, že vidí akési náznaky "zmeny filozofie zahraničnej politiky", môže byť ešte prorocké. Podstatné je, že v situácii, keď celá EÚ hľadá východisko v ratifikácii energetickej Charty, čo znamená tvrdšie než politické garancie, je hľadanie záruk iného typu, a ešte takou malou krajinou, bezcenné.
Aby bolo jasné, o čom je táto debata. Gazprom je nielen piata najväčšia obchodná spoločnosť na zemeguli podľa kapitálového zhodnotenia, ale aj nástroj zahraničnej politiky Putina. Alexej Miller, generálny riaditeľ, už dva-trikrát spomenul akoby medzi rečou, že Rusko by dokázalo nahradiť miliardové výpadky v príjmoch, keby zastavilo Európe dodávky, ale nie je si istý, čím by Európa kompenzovala tých 25 percent svojej spotreby plynu a ropy, ktoré kupuje od Gazpromu. Oni totiž majú do budúcnosti veľmi perspektívneho odberateľa Čínu. Rusi skrátka vyvíjajú nátlak a Európa sa prizerá a je bezmocná.
Podobná bublina je aj prezidentská ambícia rokovať o Transpetrole. Tu on nemá do čoho pichnúť, jedine vláda. Fico práve vyhlásil, že "prioritou vlády je získať späť do slovenských rúk akcie Transpetrolu". Háčik je v tom, že privatizovaný podiel je v rukách ruského konkurzného správcu, ktorý predáva majetok nadobúdateľa - skrachovaného Yukosu. V auguste sme sa poriadne nasmiali: Minister Jahnátek vykrikoval do médií, že sa dohodol s manažmentom Yukos Finance o spätnom odkupe akcií. O dva dni správca odvolal celý manažment. Nie je jasné, či aj kvôli rozhovorom s Jahnátkom, isté je len toľko, že by to bol idiot-správca, keby akcie Transpetrolu nepredával na dražbe za najvyššiu cenu. Ak si Gašparovič či Fico myslia, že uhovoria Putina, aby daroval za 130 miliónov USD (to je cena, ktorú vypočítal Fico) akcie späť Slovensku, tak len ukazujú, ako sa starí komunisti ťažko zbavujú romantických predstáv o Rusku.
Zaželajme Gašparovičovi peknú dovolenku. Bolo by predsa škoda peňazí daňových poplatníkov, keby si v Moskve, Krasnojarsku a Omsku príjemne neoddýchol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.