peniaze. V prípade stredných škôl "ide o väčší objem titulov, ktoré sa postupne musia vydať, čo si vyžaduje značné finančné náklady, preto sa v súčasnosti používajú v stredných odborných školách a odborných učilištiach aj staršie učebnice." Podľa nej tieto knihy obsahujú informácie, ktoré sú stále aktuálne, napríklad tabuľky, poučky a vzorce.
Ako sa však z týchto kníh učí? "Nehovorím, že je to katastrofa, ale je to krôčik pred katastrofou. Keď máte rátať príklad s absolútne nereálnymi číslami a súvislosťami, o čom to je?" sťažuje sa tretiačka Lenka.
Štátny pedagogický ústav o tomto probléme vie. Podľa Márie Nogovej z Oddelenia prírodovedných predmetov ŠPÚ pri plánovaní vydávania nových učebníc sa preto zohľadňuje aj to, či sú k dispozícii dostatočne nové knihy na jednotlivé predmety. Podľa nej v súčasnosti sa na prírodovedné predmety používajú aj učebnice z roku 1983. "Pokiaľ niekto nepovie, že je učebnica zlá, nevyhovujúca, tak sa používa."
V prípade, že sa nejaké tie "lepšie" knihy predsa len nájdu, ich počet je nedostačujúci. Bežne sa totižto stáva, že jedna učebnica je pridelená dvom spolusediacim študentom, alebo a knihy menia medzi dvoma triedami po dobratí učív po polroku.Presne tak, ako je to napríklad na Gymnáziu Trebišovská 12 v Košiciach. Študenti v septime aj oktáve totiž berú rovnakú látku (kvôli novej koncpecii) z biológie a keďže kníh je málo, po polroku si ich menia.
Poláková tvrdí, že v tomto roku je vyčlenených na nákup učebníc vrátane distribúcie 230 miliónov korún zo štátneho rozpočtu a 28,5 milióna z vládneho programu Minerva. Doteraz sa z nich investovalo 188 miliónov korún vrátane distribúcie. Podľa Polákovej v tomto roku má vyjsť 122 nových titulov, pričom 65 percent z nich už vyšlo. Nogová uviedla, že tento rok sa vyhlásili tri konkurzy na nové učebnice.
"Aj napriek týmto číslam je to bieda. Každým rokom sa aj tie nové učebnice opotrebuvávajú. Tieto čísla nie sú výhra, to je almužna! Okrem toho, nové väzby knižných titulov vydržia dva roky a už sa rozpadávajú. Tie staré knihy aspoň tých 20 rokov vydržia, lebo boli kvalitne zviazané. Samozrejme, že sa lepšie učí z novších, ale čo už, keď sa s tým nič nerobí." hovorí učiteľka z jednej prešovskej strednej školy.
Ako dodala prváčka Veronika z košického gymnázia: "argumenty, že sa vlastne nič nezmenilo, neberiem. Aj napriek tomu, že fakty sú to rovnaké, predsa len, tie knihy sú už 10 rokov po smrti a my sa z nich stále učíme."
Konkurzy na tvorbu kníh môžu iniciovať ŠPÚ a Štátny inštitút odborného vzdelávania, respektíve ľubovoľný subjekt prostredníctvom týchto dvoch inštitúcií, napríklad učitelia, vydavateľstvá, verejnosť. Hlavným aktérom celého procesu vydávania nových učebníc je MŠ, ktoré konkurz vyhlasuje. Jeho realizácia je na pleciach ŠPÚ. Ten určuje kritériá, podľa ktorých konkurzná komisia hodnotí prihlásené návrhy. Vydavateľstvo zadá rukopis trom lektorom, ktorých vybrala komisia z databázy lektorov. Tí ich slovne a bodovo posúdia,
hodnotenie poskytnú vydavateľstvu. Podľa hodnotení môže autor učebnicu vylepšiť. Po oprave lektori vypracujú druhé bodovanie. Kompletný rukopis vydavateľstvo zasiela rezortu školstva, ktorý poverí ŠPÚ, aby vypracoval schvaľovací protokol, či sa má učebnica vydať alebo nie.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.