Zdravotné poisťovne dnes platia záchranným službám za jednu sanitku s lekárom mesačný paušál 860-tisíc korún, bez lekára 530-tisíc korún. Okrem toho poisťovne preplácajú aj najazdené kilometre, a to 21 korún za kilometer. Za každý výjazd k cudzincovi, bezdomovcovi a poistencovi-občanovi Európskej únie navyše zaplatia 1350 korún.
Tieto ceny schválil ešte exminister zdravotníctva Rudolf Zajac. Predtým neexistoval paušálny poplatok na sanitku. Zdravotné poisťovne platili prevádzkovateľovi záchrannej služby za poskytnuté výkony, cena za najazdený kilometer bola 16 korún, okrem toho za každého poistenca v spádovej oblasti záchranky jej uhradili 10 korún.
Poisťovniam narástli náklady
Na otázku, či sú pre zdravotné poisťovne nové platby privysoké, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová povedala len to, že poisťovňa hradí platby v zmysle platnej vyhlášky. Podľa neoficiálnych zdrojov sa však náklady na záchranky poisťovniam zvýšili viac ako dvojnásobne.
Ministerstvo zdravotníctva pripravilo koncom júla nové cenové opatrenie, v ktorom navrhlo znížiť platby poisťovní za sanitku na 798-tisíc, respektíve 499-tisíc korún. Prevádzkovatelia záchraniek za to ministra Valentoviča kritizovali. Podľa nich by zníženie platieb negatívne ovplyvnilo kvalitu záchrannej služby. Minister nakoniec cenové opatrenie nevydal. Včera povedal, že bude hotové na budúci týždeň. Aké ceny v ňom budú, však neprezradil.
Jazdia naprázdno, tvrdí minister
Stanice záchrannej služby prevádzkujú súkromné firmy alebo nemocnice. Najväčšiu sieť staníc má spoločnosť Falck záchranná, ktorej patrí 30 staníc rýchlej lekárskej pomoci a 43 staníc rýchlej záchrannej pomoci. V autoparku má 90 sanitiek. Podľa predstaviteľov firmy do vybudovania staníc investovali viac ako 300 miliónov korún.
Reforma zdravotníctva rozšírila celkový počet záchranných staníc v sieti z 94 na 264. Rozmiestnili sa tak, aby dojazd sanitky zo stanice k pacientovi trval do 15 minút. Ministerstvo potom vypísalo na prevádzkovanie staníc tendre. Tie povyhrávali väčšinou súkromné firmy.
Minister Valentovič tvrdí, že 264 záchranných staníc je veľa. Odkazuje pritom na skúsenosť, že sanitky prevážajú prípady, ktoré nesúvisia s ohrozením života a že vlastne jazdia naprázdno. "Slovensko nikdy nehúkalo tak, ako teraz," povedal doslova. Nepotvrdil však, či plánuje sieť záchranných staníc redukovať.
Starý systém rýchlej záchrannej zdravotnej služby nevyhnutne potreboval zmenu, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Falck záchranná Ivo Krpeľan. "Pôvodných 94 staníc nedostatočne a neflexibilne pokrývalo potreby pacientov a ich technické vybavenie bolo nevyhovujúce," dodal. Ministerstvu zdravotníctva pritom vyčítal, že mení podmienky, hoci sieť ešte nie je dobudovaná podľa koncepcie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.