Klausa na vymenovanie za premiéra, ktorý bude mať za úlohu zostaviť novú vládu.
"Uvedomujeme si vážnosť terajšej politickej situácie, cítime aj vlastnú zodpovednosť, a to, čo ste zaznamenali ako odporúčanie Výkonnej rady (ODS), bolo fakticky potvrdením môjho rozhodnutia ponuku Václava Klausa, prezidenta republiky, prijať. Takže ja prijímam poverenie na zostavenie vlády s tým, že všetko ďalšie je v tejto chvíli zbytočné komentovať," uviedol Topolánek po schôdzke s prezidentom.
Slávnostný menovací akt sa uskutoční na Pražskom hrade v stredu. "Predpokladám, že predseda vlády bude vymenovaný zajtra, v stredu, o 14.00 hodine," spresnil Václav Klaus. Návrh prezidenta, že na post premiéra vymenuje opäť politika z ODS, zaznel v pondelok. Klaus tak reagoval na fiasko zložitých rozhovorov na Pražskom hrade, ktoré mali strany primať k veľkorysej politickej dohode o tzv. dúhovej vláde, teda kabinete všetkých strán bez KSČM, a k stanoveniu termínu predčasných volieb. Za vinníka krachu rozhovorov prezident označil ČSSD, ktorá projekt dúhovej vlády odmietla s tým, že je proti predčasným voľbám a chce dostať možnosť zostaviť ľavicovú vládu.
Dlhá politická kríza v Česku trvá od volieb, ktoré sa na začiatku júna skončili víťazstvom ODS, ale priniesli pat v podobe vyrovnaných síl medzi ľavicou a stredopravými stranami. Oba tábory si rozdelili 200 mandátov v pomere 100 ku 100. Prvá vláda vznikla v ČR až tri mesiace po voľbách. Menšinový kabinet ODS pod vedením Mirka Topolánka o mesiac neskôr nezískal dôveru Poslaneckej snemovne a následne musel podať demisiu.
V prípade, že by v Poslaneckej snemovni neuspela ani druhá vláda Mirka Topolánka, svitne nová nádej pre sociálnu demokraciu, prípadne sa otvorí jednoduchšia cesta k predčasným voľbám. Podľa českej ústavy dvakrát navrhuje premiéra prezident a tretí návrh má v rukách predseda Poslaneckej snemovne. V lete však vznikla v Česku dohoda, podľa ktorej predseda dolnej komory parlamentu Miloslav Vlček z ČSSD, túto právomoc nevyužije a podá demisiu. Na ceste k tretiemu pokusu by preto sociálna demokracia musela presadiť zvolenie "svojho človeka" do čela Snemovne ešte raz. Vzhľadom na vyrovnaný pomer síl to bez širšej politickej dohody nebude jednoduché. Ak by nebol úspešný ani tretí pokus o zostavenie vlády, môže prezident rozhodnúť o rozpustení Poslaneckej snemovne a vypísaní predčasných volieb.
Česká sociálna demokracia Jiřího Paroubka je pripravenáa rokovať s ODS o prípadnom vzniku menšinovej vlády ODS na obdobie dvoch rokov. Paroubkova strana však chce, aby všetky dohody boli písomné a predišlo sa tak nedorozumeniam. V minulosti totiž obe strany tvrdili, že sú tesne pred podpisom dohody, a po krachu rozhovorov sa navrájom obviňovali z toho, že druhá strana mala neprijateľné požiadavky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.