Dôvodom je podozrenie z vydierania. Rehák podniká v oblasti médií, je predseda predstavenstva spoločnosti Orange a významný sponzor KDH. Polícia potvrdila len to, že zadržala jeho a štyri osoby a bude žiadať väzbu kvôli "obzvlášť závažnej násilnej trestnej činnosti". O väzbe sa ešte nerozhodlo.
Polícia dala akcii názov Svätuškár, vraj preto, lebo ju začala na sviatok Všetkých svätých. Za roky 2003 až 2005 daroval Rehák KDH 1 550 000 korún. Rehákov spoločník v mediálnom impériu Martin Lengyel prípad nechcel komentovať. Povedal, že dnes zrejme zvolajú tlačovú besedu.
Polícia včera k prípadu zatknutia Reháka a jeho synov neposkytla žiadne bližšie informácie. Platí prezumpcia neviny, reagoval policajný prezident Ján Packa na otázku, či by nemali povedať viac, keďže ide o takého známeho podnikateľa. "Je vecou advokátov, čo hovoria, sú za to veľmi dobre platení, svoju prácu si musia zaslúžiť. Ak sa niekto dopustí trestného činu, polícia je povinná konať a je jedno, v akom postavení a ako vážený podnikateľ to je," dodal Packa.
Polícia najprv na základe súhlasu prokurátora prehľadala istú Rehákovu firmu a aj nespresnený notársky úrad. Tam podľa policajného viceprezidenta Michala Kopčíka zadržala niektoré osoby. "Bol to štandardný postup. Vykonávali sme prehliadku nebytových priestorov. To, že tam boli, nám zjednodušilo úkon," povedal Kopčík. Ako dodal, Rehákovcov nezadržali kukláči, ale "klasickí, v civile oblečení policajti".
Jedného Rehákovho syna podľa našich informácií zadržali v práci, Ladislav Rehák potom prišiel z Prahy sám na políciu.
KDH, ktoré Rehák sponzoroval, prípad nechcelo komentovať.
Premiér Robert Fico nechcel prípad komentovať. Je vraj zvedavý, ako sa bude kauza vyvíjať. "Čaká nás možno niekoľko zaujímavých dní," povedal.
Minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že polícia je nezávislá bez ohľadu na spoločenské, politické a akékoľvek iné postavenie zadržaných. Kaliňák vylučuje, že by kauza mala politické pozadie. "Netuším, akým spôsobom sa kto kde pohybuje, ale určite viem, že žiadne tlaky na políciu nebudú vyvíjané," zdôraznil.
"Podľa mojich informácií ich bývalá ekonómka preukázateľne spreneverila z Rehákových firiem niekoľko miliónov korún. Pričom na ňu nepodali trestné oznámenie, lebo sa dohodli, že uzná dlh a peniaze vráti. Namiesto toho, aby vrátila, čo jej nepatrí, podala na nich trestné oznámenie za vydieranie," povedal Rehákov spoločník vo firme, ktorý si neželá byť menovaný.
Ďalší Rehákovi blízky človek povedal, že ich vrátnik zavolal večer do práce, keď tam našiel dotyčnú ekonómku: "Priznala sa im, že im vyťahovala peniaze z účtu. Hneď na mieste zistili niekoľko miliónov. Zavolali notára, spísali notársku zápisnicu, uznanie dlhu vo výške 5 miliónov. Zadržali ich."
Rehákov syn Martin pracoval ako koncipient v advokátskej kancelárii Ernesta Valka. Jeho stanovisko sa nám nepodarilo získať.
Martin Rehák sa tiež minulý rok objavil na takzvanom mafiánskom zozname. Medzi podozrivými autami na zozname bol Mercedes typu G patriaci firme Reháková a synovia. Na ňom Martin Rehák jazdil.
Ladislav Rehák si meno svojho syna na zozname vysvetľoval tým, že bývajú na tej istej ulici ako Piťo - šéf jednej zo skupín podsvetia. Hovoril, že syn Martin, ktorý je dnes právnik, s Piťom chodil do školy, ale nepodnikajú spolu. Auto Ladislava Reháka, v ktorom sedel Rehák s manželkou a synom, kontrolovala v tom čase aj policajná hliadka s kukláčmi a psom. "Správali sa ku mne slušne," povedal vtedy Rehák.
Autor: mož/sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.