Podľa najnovších výsledkov získali demokrati v utorkových voľbách v USA až 227 kresiel v prvej komore Kongresu
Demokrati jasajú a hovoria o "skvelom víťazstve" a "vetre zmeny". Voľby do Senátu, druhej komory Kongresu, sú poznamenané problémami v štátoch Virgínia a Montana, kde sa zrejme budú výsledky prepočítavať ešte raz, čo celý proces pribrzdí. Demokratickí kandidáti na senátorov tesne vedú. Legislatívny proces s prepočítavaním by mal začať 27. novembra, pozície v Senáte budú potom jasné až v decembri. Aby demokrati aj v druhej komore získali väčšinu, potrebujú vybojovať šesť miest, zatiaľ majú isté štyri. Do senátu sa volila tretina, čiže 33 nových senátorov.
Okrem toho si Američania vybrali 36 nových guvernérov. Z celkového počtu 50 štátov budú demokrati vládnuť v 28 štátoch, pričom ide o víťazstvo naprieč kontinentom - od východného pobrežia až po Skalnaté vrchy. Voľby boli spojené s početnými miestnymi referendami o rôznych otázkach, napr. o umelom prerušení tehotenstva. Pod volebný neúspech republikánov sa podpísala hlavne klesajúca popularita lídra Georgea W. Busha, nespokojnosť s vojnou v Iraku a početné domáce aféry republikánov, vrátane sexuálnych škandálov.
Americký prezident George W. Bush vyjadril sklamanie nad priebehom volieb do Kongresu, v ktorých republikáni po 12 rokoch stratili väčšinu. Ešte počas volebnej noci ohlásili demokrati zmeny americkej zahraničnej politiky. "Náš kurz v Iraku musíme zmeniť," povedal predseda demokratickej frakcie v Senáte Harry Reid. Členka Snemovne reprezentantov za Kaliforniu Nancy Pelosi (na snímke) sa vyjadrila, že po týchto voľbách zavial "vietor zmeny". Po víťazstve demokratov má Pelosi šancu byť prvou ženou na čele Snemovne.
K prioritám demokratov v oblasti zahraničnej politiky bude patriť korekcia nesprávnych krokov vo vojne s Irakom, ako aj väčšia pozornosť teroristickým hrozbám v Afrike a juhovýchodnej Ázii. Chcú tiež venovať viac úsilia otázke Severnej Kórey a Iránu. Medzi svoje domáce priority zaradili zvýšenie bezpečnosti v krajine, medziiným aj v doprave, no tiež rast minimálnej hodinovej mzdy a väčšiu starostlivosť o vojnových veteránov.
Zmeny čakajú americké zdravotníctvo, najmä čo sa týka cenovej liekovej politiky, ale demokrati avizujú legislatívne zmeny i v otázke výskumu kmeňových embryonálnych buniek. K programovým cieľom demokratov patrí zintenzívnenie rozvoja alternatívnych zdrojov energie, prostredníctvom vetra, geotermálnych zdrojov a solárnych zariadení, vývoj alternatívnych pohonných látok - biodiesel, etanol. Demokrati sú tiež proti otváraniu nových ložísk ropy v chránených územiach USA, ktoré presadzuje Bushova administratíva.
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger v utorkových voľbách získal druhý a zároveň posledný mandát. Bývalý kulturista a hrdina akčných filmov, ktorý sa dal na politiku, bez problémov porazil demokratického vyzývateľa Phila Angelidesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.