teraz na jedálnom lístku?
Bol to predovšetkým Hornád, ktorý s jeho väčšími či menšími prítokmi poskytoval vhodné podmienky na chov rýb. Nechceme zachádzať do vzdialenejšej minulosti, o ktorej sme v súvislosti s chovom rýb písali, pripomenieme iba, že Košice boli významným dodávateľom solených sladkovodných rýb v rámci medzinárodného obchodu kupodivu do škandinávskych krajín. Prevážali ich v sudoch najprv karavány a potom vodné dopravné prostriedky. Do začiatku 20. storočia sa o chov rýb pravidelne nestarala v Košiciach ani mestská správa, ani žiaden spolok v rámci župy, takisto, ako ani o včelárstvo. Intenzívnejšia činnosť sa začala prejavovať od roku 1909, kedy sa v rámci Poľnohospodárskeho župného spolku obnovila činnosť Rybárskeho spolku v Košiciach. S pomocou ministerstva sa spolok staral o založenie liahní pstruhov a ich vypustenie do potokov, ako aj o rozmnoženie rýb v Hornáde, kam ukladal ikry jednotlivých druhov rýb, spočiatku najmä hlavátok. Pomohlo to obohateniu trhu a počas prvej svetovej vojny citeľne zlepšilo zásobovanie domáceho obyvateľstva.
K Vianociam patrí aj med. Ako sme spomenuli, o včelárstvo sa tiež programovo nestarala žiadna inštitúcia. Med dodávali na trh vidiecki poľnohospodári, ktorí chovali aj včely pre vlastnú potrebu. Až začiatkom jesene roku 1918 bol vytvorený Spolok abovských včelárov, ktorý poskytoval odborné poradenstvo, vyškolil učiteľov, ktorí boli na vidieku v mnohých obciach jedinými včelármi a oni odovzdávali skúsenosti gazdom, ktorí sa rozhodli pre chov včiel. Pomoc poskytovali aj profesori Poľnohospodárskej školy v Košiciach. Prvé chovateľské výsledky prezentovali včelári na výstave v Košiciach v roku 1921.
Keď začal programovo pripravovať Rybársky spolok chov rýb, v tom istom roku (1909) vznikol v Košiciach aj Spolok holubiarov. Založil ho chovateľ holubov a cukrár Štefanovič, ktorý mal bohaté skúsenosti a získal ich zo spolupráce so spolkom holubiarov v Budapešti. Prejavilo o ne záujem Ministerstvo vojenstva, ktoré poskytlo Štefanovičovi v roku 1904 finančný príspevok. Ten použil práve na založenie Spolku holubiarov v Košiciach. Mesto sa stalo oficiálne uznanou stanicou poštových holubov.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.