Žiline predseda vlády Robert Fico. Podľa neho by sa nemal vytvárať žiadny medzistupeň a zrušiť by sa mali čo najrýchlejšie. Ako ďalej informoval premiér, predsedovia VÚC sú pripravení prevziať nevyhnutné kompetencie, ktoré pokrývajú KÚ, aj s príslušnými rezervami.
"Dnes padla dohoda, urýchlime tento proces, pretože dotknutí štátni úradníci sú majstri v hľadaní argumentov, ako to neurobiť, ako to nejde," dodal.
Doterajšia reforma verejnej správy podľa Fica neviedla k zníženiu počtu štátnych úradníkov. "Chceme dosiahnuť redukciu o 20 percent v priemere na všetkých úrovniach v štátnej správe," doplnil. Počet štátnych úradníkov sa podľa neho výrazne zvýšil, preto sa musia urobiť protiopatrenia.
Vláda uvoľní ešte v tomto roku 300 miliónov Sk pre VÚC na doplatenie výkonov vo verejnom záujme v autobusovej doprave. "Môžem potvrdiť, že peniaze sú k dispozícii a je to už iba technický problém, ako sa k týmto peniazom samosprávne kraje dostanú," povedal Fico. Zároveň uviedol, že predstavitelia VÚC budú mať zástupcov v dozorných radách a predstavenstvách podnikov SAD, čo im má umožniť lepší prísun informácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.