porovnaní s ročným priemerom je to o tretinu viac," povedal vedúci odboru financovania Slovenskej sporiteľne Martin Kaňa.
Podľa sociológa Ľubomíra Falťana je problém v tom, že žijeme v konzumnej spoločnosti a ľudia sa snažia obdarúvať honosnými darmi, a to už nielen na Vianoce. Môže to viesť až k tomu, že človek si peniaze požičia a žije na dlh, dokonca až na úžernícky. „Záleží to na ľuďoch - nemali by byť vo vleku prestížnych záležitostí, ale mali by viac dávať dôraz na to niekoho si uctiť," povedal Falťan.
Pri financovaní nákupov z požičaných peňazí sú podľa Emila Zuzíka z EuroFin Consultingu najvýhodnejšie nákupy na splátky bez navýšenia, ktoré niektoré spoločnosti pred Vianocami zvyknú ponúkať. Ponuky sú však veľmi odlišné a ani nízke splátky nezaručujú atraktívnosť úveru. Ľudia by nemali naletieť na atraktívne nízke splátky, úver by mohli splácať príliš dlho a vysoko ho preplatiť. Najnevýhodnejšie sú tzv. rýchle pôžičky, pri ktorých človek preplatí úver obvykle aj o viac ako 100 percent. „Je pravda, že rýchle pôžičky sú pre nízkopríjmové skupiny ľudí najdostupnejšie, ich finančnú situáciu však iba sťažujú. Preplatenosť úverov je pri nich obrovská, takže darčeky za ne vyjdú poriadne draho," povedal Zuzík.
Zákon neobmedzuje úroky
Poskytovateľmi hotovostných pôžičiek sú väčšinou nelicencované spoločnosti, ktoré sa na to špecializujú. Ich zdroje pochádzajú od materských spoločností, ale veľkú časť zdrojov tvoria aj príjmy z úrokov z úverov. „Takéto spoločnosti nie sú regulované ani dohliadané Národnou bankou Slovenska," povedal hovorca centrálnej banky Igor Barát.
Keďže väčšina zo spoločností ponúka klientom zmluvu o spotrebiteľskom úvere, poskytovanie hotovostných pôžičiek kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI)
Jej hovorkyňa Danuša Krkošová povedala, že zákon neupravuje, ani neobmedzuje výšku úrokov a poplatkov. „Z času na čas spotrebitelia poukazujú vo svojich podaniach na vysoké poplatky pri poskytovaní spotrebiteľských úverov, ale SOI v tejto veci nemôže konať," povedala Krkošová. Spotrebiteľom odporúča, aby pred uzatváraním zmlúv sa podrobne informovali o podmienkach poskytovania úveru a zmluvu podpisovali až po prečítaní jej podmienok.
Obchodný zástupca takýchto spoločností je v prípade záujmu o peniaze ochotný sa spravidla stretnúť s klientom kdekoľvek.
Kalkulačky na prepočet chýbajú
Hotovostnú pôžičku môžu získať aj ľudia s nižším príjmom. Môžu si požičať od niekoľkých tisícov až po niekoľko desiatok tisíc korún. Aj pri rýchlych pôžičkách však treba predložiť doklad o príjme. V podmienkach takýchto spoločností je aj doklad o bývaní (napríklad nájomná zmluva). Môže sa stať, že klient, ktorý si požičiava peniaze po prvý raz a firma nemá o ňom žiadne informácie, má zvyčajne nárok na menší úver, alebo ho musí rýchlejšie splatiť.
Nie všetky firmy, ktoré ponúkajú rýchle pôžičky, umožňujú prípadnému záujemcovi na svojej internetovej stránke prepočítať si, koľko ho to bude v skutočnosti stáť. Platí to najmä o spoločnostiach, ktoré majú vyššie úroky. Skutočnú cenu za pôžičku sa záujemcovia dozvedia spravidla až od obchodného zástupcu takejto spoločnosti, ktorý je v prípade záujmu o peniaze ochotný prísť za klientom až k nemu domov.
Kým sa človek pre hotovostnú pôžičku rozhodne, je rozumné porovnať si jej podmienky s podmienkami bankových úverov. Nielen úrokové sadzby za úver, ale aj možné penále za nesplácanie pôžičky je dôležitým výberovým kritériom.
Úver bez zabezpečenia poskytujú aj banky, spravidla za nižší úrok. No aj v ponukách niektorých bánk sú už rýchle úvery, pri ktorých klient zaplatí za pôžičku ročný úrok 18 percent. Aj pri spotrebnom úvere z banky treba počítať s poplatkami. A nemusí ísť o malé sumy. Za vedenie úverového účtu klient banke zaplatí mesačne 50 až 80 korún, teda 600 až 960 korún za rok.
Autor: of
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.