Referendum o pokračovaní vo vyhlasovaní samostatnosti sa včera začalo v Južnom Osetsku, ktoré je autonómnou oblasťou Gruzínska. Súčasne s referendom
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
sa v Južnom Osetsku konajú aj prezidentské voľby, v ktorých sa o opätovnú dôveru obyvateľstva uchádza súčasný líder Eduard Kokoity. Pozorovatelia očakávajú, že väčšina obyvateľov odštiepeneckej v zahraničí neuznanej republiky sa vysloví za pokračovanie krokov, smerujúcich k vyhláseniu nezávislosti.
Separatistický región sa snaží o pripojenie k Rusku, ktorého súčasťou je autonómna republika Severné Osetsko, kde žije druhá polovica Osetcov. Aj v Severnom Osetsku sa otvorilo včera šesť volebných miestností. Kaukazský región Južné Osetsko leží na hraniciach s Ruskom a po rozpade Sovietskeho zväzu sa od Gruzínska odpojilo v občianskej vojne. Jedným z hlavných cieľov gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho je, aby sa Južné Osetsko a ďalší separatistický región - Abcházsko vrátili do štátneho zväzku Gruzínska.
Oficiálne miesta v Tbilisi, podobne ako Európska únia a NATO včerajšie referendum neuznávajú a žiadajú, aby sa gruzínski utečenci, ktorí územie Južného Osetska opustili v časoch občianskej vojny, mohli vrátiť späť. Rusko v piatok vytklo Gruzínsku, že hlasovanie je dôsledkom tvrdého postoja Tbilisi, ktoré ešte zvyšuje napätie vo vzťahu k separatistickým oblastiam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.