študentov. Pre agentúru SITA predseda valného zhromaždenia ARRA Juraj Barta povedal, že otázky sa budú týkať všetkého, čo súvisí so štúdiom. Pýtať sa ich budú na výučbu, pedagógov, vybavenie školy, služby knižníc, prístupu na internet, úrovne internátov a podobne. Na odpovede budú čakať tri týždne. Výsledky zverejnia vo februári na budúci rok.
Údaje spracuje pre akademickú agentúru Inštitút pre prieskum trhu GfK Slovakia. Podľa Bartu emailové adresy študentov bude mať inštitút od Cestovnej kancelárie mládeže (CKM) a fakúlt, s ktorými spolupracuje. ARRA spracovala v roku 2005 hodnotenie verejných vysokých škôl a ich fakúlt. Úroveň vysokých škôl naďalej sleduje a v decembri zverejní výsledky tohtoročného výskumu.
Okrem takéhoto výskumu sa na každej vysokej škole má realizovať aj "interný výskum kvality". Presne povedané "aspoň raz ročne mať možnosť formou anonymného dotazníka vyjadriť sa o kvalite výučby a o učiteľoch". Toto právo totiž pripadá každému vyskoškolákovi. Zakotvené je vo vysokoškolskom zákone, v paragrafe 70, odseku 1, v písmene h.
Ako však hovoria študenti, toto právo im bolo stále priznané. Avšak s výkričníkom! Študentka Jana z Ekonomickej fakulty TU priznáva, že "dotazníky sme vypĺňali za obdobie prvého roka. Vyjadrovali sme sa najmä k jednotlivým cvičiacim a skúšajúcim. Je fajn, že dotazníky sú povinné. Aspoň nejako sa môžeme ozvať, ak sa nám niečo nepáči." Druháčka Maťa na fakulte verejnej správy UPJŠ taktiež v Košiciach vypĺňala so spolužiakmi dotazník taktiež. "Vyplnili sme ho. Výsledky sme sa však nedozvedeli žiadne. Dekan nám len na prednáške povedal, že výsledky čítal a zobral na vedomie. To je všetko... To, že sa niečo, alebo "niekto" na základe dotazníka zmení, však neverím." Študent Peťo z Podnikovohospodárskej fakulty EU v Košiciach: "My sme to neyvypĺňali teraz, ale minulý rok pred koncom. Dotazník sa realizoval, ale výsledky alebo nejaké riešenia našich problémov sa nenavrhli. Neviem či to bola zo strany školy len formalita alebo čo. Nič nám nebolo oznámené." Náhodou sme však natrafili aj na študentov, ktorí žiadne takéto dotazníky týkajúce sa výučby nevypĺňali. "Na našej fakulte sa nič také nerobilo. Už som druhák, 'z vonku' som síce počul, že niečo také sa robiť má, ale nikto nám ič vyplňovať nedal." Tvrdí Marek zo Strojníckej fakulty TU. Podobný problém má aj Jana, študentka medicíny na UPJŠ: "Áno, viem o tom, že niečo také byť má. Ale nie je. Neviem prečo."
Ako nám povedala nemenovaná vyučujúca na Technickej univerzite, ktorá učí už 15 rokov, "ja osobne som sa s výsledkami dotazníkmi nestretla, ani ma nikto nekontaktoval, že by som v nich bola spomínaná v nejakých extrémoch. Ale viem, že sa určite prejednávajú na akademickom senáte. Ak sa nemýlim, jeden docent mal nejaké upozornenie od vedúceho katedry, keď sa k jeho predmetu a spôsobu výučby vyjadrili šudenti."
Medzi študentmi panuje názor, že nech sú ich vyjadrenia v dotazníkoch hoc ako pravdivé, efekt nebudú mať nikdy. "Dekan predsa nemôže niekoho vyhodiť len na základe anonymných a nepodložených tvrdení," tvrdí vyučujúca na jednej z fakúlt UPJŠ, ktorá si neželala byť menovaná. "Dotazník má byť len na to, aby sa na problém poukzálo a prípadne aby sa niekto venoval tomu, či naozaj existuje. Dotazníky sú len formou, ako zistiť názory študentov na školu a prečo sú také. Viete si vy ako študenti predstaviť, že by vás vyhodili na základe anonymného prieskumu medzi učiteľmi?"
Podstatou teda je, že dotazník nemá za účel niekoho karhať alebo ohrozovať jeho pracovné miesto. Má však určite slúžiť výkonným orgánom vyskokej školy či univerzity, aby mala prehľad o tom, kde môžu nastať problémy. Pravodu ale tiež je, že do anonymného dotazníka sa dá napísať všetko, nielen pravda. Určite by však pomohlo, ak by študenti boli s výslekdami dotazníka oboznámení. Túto povinnosť však zákon neukaldá a preto sa dá na niektorých školách skonštatovať: "efekt veškerý žádný". Ak sa ale niektoré reakcie v dotazníkoch opakujú, asi "na tom niečo naozaj bude". Preto by sa na ich odpovede alebo sťažnosti malo relevantne zodpovedať alebo navrhnúť riešenie aj anpriek tomu, že to zákon neprikazuje.
Autor: Tomáš HUDÁK & sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.