obchodovala za 35,75, čo je historický rekord.
Kamaráti, čo sa živia vývozom, napríklad záhradných trpaslíkov, v lepšom prípade študujú bankrotový zákon, v tom horšom si už kúpili povraz. Tovary, ktoré exportujú, sú totiž na eurových trhoch drahšie (poznámka pre tých, ktorí sa neživíte kurzovými špekuláciami) a predávajú sa, z logiky veci, horšie. My temer všetci ostatní, azda s výnimkou tých zopár šialencov, čo držia úspory v eurách, máme dôvod na oslavu. Zatiaľ. Rastie nám kúpna sila, keďže naopak platí, že čím silnejšia koruna, tým lacnejšia je pre nás významná časť dovozu. Keďže energetická téma je v kurze, okrem iného aj plyn a ropa.
Keby sa minister financií volal ešte Ivan Mikloš, počuli by sme zase, že je to ďalší dôkaz úspešnosti reforiem. Je zrejmé, že nebyť ich, koruna by bola niekde inde. Celkom iste nie v režime ERM II, čo je akási čakáreň na eurozónu, v ktorej musí mena stráviť dva roky a stredný kurz, v ktorom bola SK k euru "priviazaná", je mimochodom 38, 455. Vtip je v tom, že medzi kondíciou ekonomiky, ktorá je na Slovensku aj po štyroch mesiacoch Fica stále výborná, a zhodnocovaním meny neexistuje priama úmera. Nejaká spojitosť jestvuje iste, ale nie úzka väzba. Ak sa totiž rozhliadneme po susedoch, spevňujú všetky meny. Dokonca aj maďarský forint, pričom západná tlač už mesiace píše o krízach, ktoré zachvátili celý Visegrád. Analytici a trhoví hráči trúbia, že koruny, forint i zlotý sa posilňujú preto, lebo ich skupujú vo veľkom londýnski špekulanti, ktorí tušia skvelý biznis. Hrajú na tzv. úrokový diferenciál, keďže úrokové miery, a teda aj výnosy za vklady sú v regióne vyššie ako v eurozóne (okrem Česka). A spoliehajú tiež na očakávania ďalšieho zhodnocovania mien. Keď nákupmi korunu dobre "napumpujú", vrhnú ju na trh a zarobia. Preto sa už dá v analýzach aj dočítať, že po prelomení hranice 36 Sk/euro je možné, že naša zvrchovaná mena bude nerušene postupovať až k méte 35 Sk/euro. Ale pozor: Na ďalšie manévre už veľký priestor nezostane, lebo základná podmienka v "čakárni" je tá, že koruna sa nesmie odchýliť nahor ani nadol od stredného kurzu teda tých 38,455 o viac ako 15 percent. V zhodnocovaní podporuje slovenskú korunu vraj aj samotný fakt, že je na euro vôbec naviazaná, čo má byť akýsi psychologický faktor. Hm, hm koruna česká, zlotý ani forint v ERM II nie sú. A ekonomiky, kde sú platidlom, majú rôzne "fundamenty", úplne iné hodnoty inflácie, nezamestnanosti, rastu HDP, saldá obchodnej bilancie (tá je veľmi dôležitá) a podobne. Niekto ide do eurozóny, niekto na ňu kašle. A hore lezú, teda spevňujú, všetky postkomunistické peniaze. Momentálne. Predtým dosť dlho stagnovali resp. forint sa viezol držkou nadol.
Čo z toho vyplýva? Nový rekord slovenskej koruny i kurzy všeobecne sú alchýmia, ktorej do hĺbky rozumejú možno špičkoví hráči na finančných trhoch. Vo vlnách zhodnocovania či znehodnocovania, ktoré sezónne prichádzajú a odchádzajú, je ťažké hľadať nejaký systém či logiku, keďže ich vyvolávajú desiatky faktorov a mnohosť subjektívnych úvah a preferencií. V princípe však platí, že dlhodobo a zásadne sa mena, resp. jej kurz, od reálnej ekonomiky odtrhnúť nemôže. A práve preto by centrálne banky nemali šalieť, kurz nechať na ruku trhu a s intervenciami v prospech či proti posilňovaniu meny by mali narábať mimoriadne obozretne. Nie tak ako NBS, ktorá pred dvoma či jeden a pol rokom nakupovala miliardy eur v útoku proti tej úrovni kurzu, na ktorom o pár mesiacov neskôr fixovala v ERM II korunu proti euru. Teraz hovorca NBS autorovi tohto textu, ktorý si dovolil tieto intervencie spochybniť (spolu s mnohými analytikmi) odkazuje, že "hodnota koruny v roku 2005 naozaj predbiehala rovnovážny výmenný kurz". Hahaha to je ktorý? Ani banková rada, hoci vidí určite ďalej ako laik spoza monitora, nie je pánboh. "Rovnovážny kurz" je asi taký objektívny pojem, ako "znalecká cena". (Košické zastupiteľstvo môže hovoriť, že les má hodnotu 4 miliardy, keď najvyššia ponuka je miliarda, tak aká je jeho cena?)
Teraz národná banka mlčí ako voš, neintervenuje proti rekordu, hoci analytici trúbia ďalšie posilňovanie. Všetky zbrane sústreďuje na boj proti inflácii, ktorá je najproblematickejším Maastrichtským kritériom a silná koruna jej vyhovuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.