ťažko riešiteľným problémom, podobne ako o sízybovskej práci alebo o Achilovej päte ako v treťom najčastejšie spomínanom slovnom spojení.
Gordický uzol sa spája s menom Gordiása, podľa gréckych mýtov zakladateľa a prvého kráľa mesta Gordia vo Frýgii. Jedným zo symbolov jeho kráľovskej moci bol voz, ktorý mal na oji veľmi spletený uzol. Podľa niektorých autorov mal tento uzol až jeho syn, kráľ Mídás, známy z bájí tým, že mal oslie uši a o tom, že čoho sa dotkol, všetko sa premenilo na zlato. O tomto vychýrenom uzle prorokovala veštba, že kto ho rozviaže stane sa pánom Ázie. Podarilo sa to vraj až Alexandrovi Macedónskemu: rozťal ho mečom.
Gordiás bol podľa mýtov synom bohyne Kýbely, iné hovoria, že jeho rodičia boli roľníci. Kráľovskú moc dosiahol nezvyklým spôsobom: na voz mu spadol orol, čo znamenalo, že Gordiás sa teší veľkej obľube u bohov. Vtedy sa objavil na jeho voze aj uzol.
Mesto Gordion je dnes archeologicky preskúmané a zdá sa, že z jeho trosiek vystupuje Gordiás ako historická osobnosť. O tom, že existoval v skutočnosti jeho syn a nástupca Mídás, sa už nepochybuje. Dodatočne vznikol mýtus o jeho ušiach, ku ktorým prišiel, keď ho nahnevaný boh Apollón za to, že sa Mídásovi nepáčila jeho pieseň, vyťahal tak za uši, že sa predĺžili a pripomínali somárske.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.