zostáva naďalej Mirek Topolánek. Za zotrvanie Topolánka vo funkcii sa v tajnej voľbe vyslovilo 330 zo 476 delegátov v poradí už 17. kongresu ODS. Topolánek vedie ODS od roku 2002, kedy vystriedal zakladateľa strany Václava Klausa. Pred štyrmi rokmi dostal Topolánek od delegátov 90 percent hlasov. Teraz ich získal 69,3 percenta.
Topolánek, ktorý ako premiér rokuje už o svojej druhej vláde, žiadal od delegátov kongresu ODS jasnú podporu svojej politickej koncepcie založenej na koaličnej a vládnej spolupráci s nekomunistickými parlamentnými stranami vrátane ľavicovej ČSSD. Mirek Topolánek podporu svojej vládnej vízie spojil s voľbou za šéfa ODS a delegátov nabádal, aby ho radšej nezvolili, ak jeho koncepciu nepodporia.
Na post predsedu ODS kandidoval iba Topolánek. Mnohí delegáti však od soboty tvrdo kritizovali zámer spolupracovať na vládnej úrovni s ČSSD. "Veľmi vám ďakujem za dôveru, veľmi vám ďakujem za ten mandát," reagoval na výsledok hlasovania staronový predseda ODS. Topolánek to považuje za svoje víťazstvo a cíti silný mandát pokračovať v rozhovoroch o budúcej koalícii s účasťou ČSSD.
Okrem skutočnosti, že zo 476 delegátov Topolánka nevolilo 146 delegátov, možno za varovanie a potvrdenie výhrad časti delegátov voči Topolánkovi považovať výsledok voľby prvého podpredsedu ODS. Doterajšia "pravá ruka" Mirka Topolánka, 1. podpredseda ODS a zároveň vicepremiér v Topolánkovej vláde Petr Nečas, svoju stranícku funkciu neobhájil. Nečas dostal od delegátov iba 106 hlasov. Vystriedal ho pražský primátor Pavel Bém, považovaný za obľúbenca čestného predsedu ODS a prezidenta Václava Klausa. Bém dostal od delegátov 268 hlasov. O Bémovi sa v ostatných mesiacoch špekulovalo ako o možnom budúcom nástupcovi Mirka Topolánka. Bém ale kandidatúru na post predsedu nevzniesol a vyhýbal sa otvorenej kritike svojho šéfa.
Autor: špa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.