Kubašiaka. Uviedol to súdny psychiater Svetozár Droba.
Podľa vyšetrovateľov prípadu dvaja bývalí a jeden aktívny policajt vtrhli do domu a pod zámienkou policajnej akcie napadli Kubašiakovu rodinu a muža neskôr pred príbuznými zastrelili. Potom zaútočili aj na privolaných policajtov.
Minister vnútra Robert Kaliňák po vražde v Polomke oznámil, že chce psychologické testy spravidelniť a v špeciálnych útvaroch chce zaviesť kontroly policajtov na detektore lži. Podľa policajného hovorcu Martina Korcha psychologickými, fyzickými a ďalšími previerkami neprejde zhruba 80 percent uchádzačov.
Čin a správanie trojice páchateľov v prípade vraždy Kubašiaka vykazovali podľa psychiatra Drobu znaky chladnokrvne páchanej nájomnej vraždy podobnej vraždám mafiánskym. Z toho, ako bol čin spáchaný, však podľa neho vyžarovala pomerne veľká drzosť, možno až bohorovnosť.
"Medzi zločincami a ľuďmi, ktorí zločincov naháňajú, často tá medzera nie je veľmi veľká. Jedni aj druhí musia byť ľuďmi, ktorí majú dobrodružnú povahu a nie sú veľmi zaťažení emocionálnymi záležitosťami," povedal Droba. Určité vlastnosti, ktoré majú kvalitní policajti, sa totiž môžu vyskytnúť aj u "kvalitného a profesionálne zdatného zločinca," tvrdí Droba. Podľa neho ide hlavne o istú dávku kontrolovanej agresivity i citový chlad.
Bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor považoval psychologické testy policajtov v čase, keď sám pracoval v polícii, za podrobné, komplexne zamerané na zistenie osobnosti uchádzača. Podľa Ivora sa skúmali aj sklony k skratovému alebo neadekvátne tvrdému a agresívnemu správaniu. "Takéto defekty sa u mnohých ľudí odhalili už pri prijímacom konaní," povedal.
Už v čase Ivorovho pôsobenia v polícii sa podľa neho uvažovalo o zavedení pravidelných psychologických vyšetrení. Aj u policajtov, ktorí prešli vstupným testom, sa totiž časom vyskytli prejavy bezcitnosti alebo riešili niektoré situácie neadekvátne. Niekedy sa to prejavilo aj v ich správaní sa v rodine. "Psychológovia to zdôvodnili náročnosťou povolania a stretávaním sa s prejavmi agresívneho a absolútne bezcitného správania," povedal Ivor.
Rozoznať falošný zásah môže byť ťažké
(knm)
Rozoznať pravý policajný zásah od falošnej akcie, ktorou sa napríklad začala vražda podnikateľa Jána Kubašiaka, by mohlo byť pre laika na prvý pohľad ťažké. Podľa policajného hovorcu Martina Korcha mali dvaja z troch pravdepodobných páchateľov oblečené skutočné uniformy kukláčov a tretí reflexnú vestu, akú používa polícia. Podozrivé však už na prvý pohľad mohlo byť, že do podnikateľovho domu vnikli len traja údajní policajti. Na akciách špeciálnych jednotiek sa totiž väčšinou zúčastňuje viac ľudí.
Jeden z bývalých policajtov, ktorý sa zrejme na vražde zúčastnil, mal pri sebe policajný preukaz, aj keď už v polícii neslúžil. Podľa hovorcu Korcha totiž pri odchode do civilu nahlásil, že už ho nemá. Falošný preukaz sa podľa Korcha dá pomerne ľahko odlíšiť od amatérskej kópie. Má totiž cez fotografiu nalepenú holografickú nálepku so znakom polície.
Preukaz je zaliaty vo fólii, policajti ho nosia v čiernom obale so štátnym znakom.
Podľa Korcha sa však policajti nemusia vždy preukázať preukazom. Na ich identifikáciu stačí bežná uniforma alebo oblečenie špeciálnych jednotiek. Bežná policajná rovnošata stojí okolo 20-tisíc korún. Musí obsahovať aj plastické kovové štítky s menom a číslom a odznak so štátnym znakom. Tie by bolo podľa Korcha tiež zložité sfalšovať.
V prípade, že policajt nemá pri sebe preukaz ani uniformu, môže sa preukázať iba slovami "polícia".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.