Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Dnes ďalší pokus Sviťanov vyhrať vonku

Svit - Dnes pokračuje extraliga basketbalistov stretnutiami 13. kola. Hráči Chemosvitu Svit sa predstavia v Ružomberku, kde si zmerajú sily s domácim

družstvom z Dolného Kubína.

V uplynulom kole po výbornom výkone zdolali Podtatranci vedúce Košice o 11 bodov (81:70) a pripravili im tak len druhú prehru v súťaži. Áno, myslím si, že to bol určite jeden z našich najlepších výkonov. Dosť dlho sa to prelínalo z jednej strany na druhú a vedenie bolo len minimálne. V prvom polčase sme sa nedokázali bodovo odpútať od súpera a tomu sa v jeho závere podarilo vyrovnať. Veľmi dobre sme začali po obrátke, keď sme dali z nášho prvého útoku kôš a potom sme mali dve dobré obrany. Vtedy vznikla prvá šanca, že by sme sa mohli odpútať a to sme si udržiavali celú tretiu štvrtinu. Myslím si, že sme mali viac síl a z hostí sa viac-menej presadzoval iba Stojanovič, ostatní hráči boli dostatočne pokrytí, natoľko, aby neboli takí nebezpeční ako v predchádzajúcich zápasoch. Konečne sme urobili aj protiútoky, ktoré robia zápas a ľahkými košmi sme dokázali získať náskok, analyzoval ostatné vydarené stretnutie tréner Sviťanov Tibor Jány.

I keď basketbal je kolektívny šport, tvoria ho jednotlivci a okrem tvorcov hry, domácich rozohrávačov Míčku s Jankovičom vyzdvihol kouč hostiteľov predovšetkým pivotov Klariča so Sedmákom. Edo Znanec bol vyčerpaný z toho neustáleho tlaku, ktorý bol na neho vyvíjaný, či už v útoku, alebo v obrane a potreboval si odpočinúť. Samozrejme úlohu zohrala aj skutočnosť, že mal štyri fauly. Sedmák čaká, aby dostával takýto herný priestor a keď sa dostane do hernej pohody, i tie dva ukážkové bloky dokumentovali to, že má chuť hrať za Chemosvit, ozrejmil T. Jány. Za predvedený výkon, predovšetkým v útoku, si absolutórium zaslúžil 30-bodový Klarič. Strelecky sa mu darilo, ale treba povedať, že mnohé akcie vypracovali rozohrávači a spolupráca medzi nimi bola príkladná, vďaka čomu vyšli aj tie úspešné zakončenia Klariča, poznamenal kormidelník, ktorý mohol byť spokojný nielen s variabilnou hrou v útoku, ale aj s pozornou a prepracovanou obranou.

V druhom polčase jeho zverenci súpera prakticky ani nepúšťali pod kôš a ten sa viac presadzoval už len streľbou z diaľky. V prvom polčase zakončoval súper svoje akcie len z vymedzeného územia a je zložité pokryť perimeter trojkových strelcov i vymedzené územie súčasne. Do prestávky sa nám v obrane darilo v tom zmysle, že hostia nedali ani jednu trojku, po zmene strán sme viac pokryli priestor pod košom. Dostali sme síce tri trojky, ale ukázalo sa, že to bolo málo a tie nerozhodli, doplnil T. Jány.

V dnešnom súboji s extraligovým nováčikom by Podtatranci konečne radi prelomili neustále sa predlžujúcu sériu prehier na palubovkách súperov. Dolný Kubín určite podceniť nemôžeme a na každý zápas sa pripravujeme ak, aby sme ho vyhrali. Aj naposledy v Komárne sa nám stalo osudné to, že sme mali neúspešnú streľbu, lebo dobrých streleckých príležitostí bolo vytvorených viac ako dosť. Pokiaľ sa nasledujúci duel bude odohrávať v takom trende, ako ten proti Košiciam, neobávam sa toho, že by sme nevyhrali. Potrebujeme nabrať viac istoty v zakončení na súperových ihriskách, aby sme potvrdili, že vyhrávať vieme nielen na palubovke Chemosvitu, uzavrel T. Jány.