viacerí baníci, ktorí majú obavy z neobjektívneho vyšetrovania tragédie.
Podľa viacerých sa zanedbal hydrogeologický prieskum a odvodnenie. Vedenie Hornonitrianskych baní tvrdí opak. Odborový predák nováckej bane Jozef Talian hovorí, že vo vyšetrovacej komisii majú vlastných ľudí. "Máme tam dvoch svojich inšpektorov, ktorí podľa mňa garantujú objektívne posúdenie problému. Ja sám budem v mene baníkov systematicky sledovať, či sa pri vyšetrovaní zohľadnili všetky aspekty. Okrem toho prípad vyšetruje aj polícia," dodal Talian.
Odborári už spustili pre rodiny mŕtvych baníkov dve zbierky. Jednu banícku a druhú verejnú. "Chceme byť s rodinami v kontakte a budeme sa snažiť pre ne urobiť maximum," dodal Talian.
Riaditeľ Bane Nováky Stanislav Gurský včera opätovne poprel, že by vedenie niečo zanedbalo. Na margo výčitiek baníkov k nedostatočnému zabezpečeniu pracoviska uviedol, že ide o ich názory, ktoré vedenie nebude komentovať. Vyšetrovanie je podľa neho v kompetencii komisie. Tá má v súčasnosti osem členov, no zloženie komisie sa bude meniť podľa potrieb. Zastúpenie v nej majú mať predovšetkým odborníci z obvodného banského úradu, z vedenia baní, odborári a hydrogeológovia.
Práce na odstraňovaní následkov havárie v bani stále pokračujú. Pracujú tam predovšetkým záchranné čaty, pričom úplné vyčistenie priestorov sa odhaduje aj na niekoľko mesiacov. Dlhý čas preto môže trvať aj nájdenie zvyšných troch tiel baníkov. Na ostatných pracoviskách bežia práce bez zmien, podľa Stanislava Gurského nebol dôvod meniť pracovný režim v bani.
Jeden z baníkov, ktorí v čase závalu pracovali v tej istej zmene, nám povedal, že priamo pred nástupom na osudnú šichtu jeden zo zosnulých baníkov hovoril o obavách. "Ešte sme s ním žartovali, lebo nik netušil, ako sa to skončí. Hovoril, že tam stále vyteká bahnitá voda," dodáva.
Práve bahnitej vody sa baníci boja. Potvrdzuje to aj Marek Baláž, ktorý v podzemí Bane Nováky robil viac ako dvadsať rokov. Z bane odišiel po pracovnom úraze. "Ak sa objavovala voda číra, strach sme nemali. Baníci zo skúseností vedia, že zväčša nesignalizuje nič nebezpečné. Ak však vyteká voda bahnitá a zakalená, môže to byť varovný prst, že nadložie pracuje. Aj preto si myslím, že v tomto smere sa nebezpečenstvo naozaj podcenilo," dodáva Baláž.
Podľa neho sa mali pri prvom signále práce zastaviť a urobiť sa nové prieskumné vrty. Tragédiu podľa neho mohol ovplyvniť aj nedostatočný hydrogeologický prieskum. "V blízkosti kráteru, ktorý sa pri Koši vytvoril, bolo pred 14- 15 rokmi jazierko. Počas vrtov však voda z neho zrejme vsiakla do zeme. Plochu po jazierku neskôr zasypali. Bolo by treba zsitiť, či sa to nepodpísalo na závale," myslí si bývalý baník. Voda z jazierka mohla podľa neho roky v zemi pracovať.
Ďalší dlhoročný baník Peter Haulik si zas myslí, že súvislosť íľovej vrstvy narušili aj kyslé dažde a blízka cestná komunikácia s neustálymi otrasmi. Sám ako baník prežil podobný zával v blízkej bani Cigeľ. "Našťastie, hlavný prieval prešiel takzvanou pásovou chodbou, kde sa baníci vtedy kvôli hroziacemu nebezpečenstvu nesmeli pohybovať. Menší nápor ich však zachytil vo vedľajšej chodbe, kde dvaja z nich pri úteku stratili čižmy."
Mnohých ľudí v Prievidzi a Novákoch prekvapuje, že baníci mlčia a nepostupujú spoločne, aby si chránili svoje práva. Manželka mŕtveho baníka Miroslava Ondrejková nám krátko po závale povedala, že jej manžel a jeho kolegovia sa toho miesta báli, lebo sa tam už týždeň ukazovali problémy a objavili sa aj menšie závaly.
Väčšina ostatných baníkov mlčí. Marek Baláž si myslí, že bezpečnostné predpisy sa zanedbávajú vo všetkých slovenských baniach. Sám skúšal pred desiatimi rokmi založiť alternatívne odbory, ktoré by sa venovali práve dodržiavaniu bezpečnostných kritérií v baniach. Nepochodil, lebo väčšina zakladajúcich členov zo strachu pred stratou zamestnania od tejto iniciatívy nakoniec ustúpila.
(eta)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.