Putina je stále na jednotke intenzívnej starostlivosti. "Zdravotný stav pána Litvinenka sa od včera nezmenil. Naďalej je vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila University College Hospital (UCH) na svojej webovej stránke. "Nie je v takom stave, aby mohol prehovoriť k médiám. On i jeho rodina si želajú zachovanie súkromia v tomto ťažkom čase," hovorí sa vo vyhlásení.
Ako informoval John Henry, klinický toxikológ nemocnice UCH, Litvinenka pravdepodobne otrávili rádioaktívnym táliom. Novinárom povedal, že Litvinenko "vykazoval príznaky zhodné s otravou táliom, ale tiež iné symptómy, takže nejde stopercentne o tálium". "Mohlo by ísť o rádioaktívne tálium. V súčasnosti sa jeho zdravotný stav nezlepšuje, ale drží sa," uviedol Henry a dodal, že pacient bol schopný prijať potravu a komunikovať.
Britský Scotland Yard včera informoval, že politicky citlivý prípad otrávenia ruského špióna bude vyšetrovať protiteroristické oddelenie britskej polície.
Bývalý podplukovník Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Litvinenko ochorel po návšteve londýnskej reštaurácie 1. novembra, kde sa stretol s človekom, ktorý mal údajne informácie o vražde známej ruskej novinárky Anny Politkovskej. Na druhý deň ho prijali do londýnskej nemocnice Barnet Hospital a minulý piatok ho previezli do UCH.
Alexander Goldfarb, Litvinenkov priateľ, po jeho návšteve v nemocnici vyjadril šok z toho, v akom zúboženom stave sa kedysi zdravý muž teraz nachádza. Ako uviedol Goldfarb, Litvinenko potvrdil, že 1. novembra sa pred stretnutím s talianskym akademikom "nakrátko" stretol s dvoma Rusmi, s ktorými si dal čaj v hoteli v centrálnom Londýne. Po stretnutí s talianskym akademikom, ktorého však vylúčili z okruhu podozrivých, sa Litvinenkov zdravotný stav zhoršil. Podľa britského denníka The Daily Telegraph jeden z Rusov bol Andrej Lugovoj, bývalý šéf bezpečnostnej služby v televíznej stanici, ktorú kedysi vlastnil ruský podnikateľ Boris Berezovskij. Goldfarb a iní Litvinenkovi známi vyjadrili podozrenie, že za celou vecou stojí FSB. "Je to prepojené na Moskvu a FSB," vyhlásil Goldfarb.
43-ročný Litvinenko, ktorému v roku 2001 Británia udelila politický azyl, utiekol z Ruska po tom, ako prezradil údajný plán FSB zavraždiť ruského magnáta Borisa Berezovského, ktorý v súčasnosti tiež žije v Británii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.