Záhoráci znovu skalpovali na východe

Sportnet|22. nov 2006 o 00:00

Najvyššia hokejová súťaž pokračovala včera zápasmi 25. kola. Prekvapenie sa zrodilo v Košiciach, kde sa tešili Skaličania. Posledný tím tabuľky tak

získal ďalší skalp favorita a po úspechu na popradskom ľade si poradil i s HC. Zdalo sa, že z predošlých dobých výkonov Záhorákov sa domáci nepoučili a doplatili na to. Oprávnene ich diváci vypískali. Podtatranci konečne zlomili komplex zo súpera menom Zvolen, s ktorým v tomto ročníku dva razy prehrali. Do tretice ho pokorili presvedčivo, pričom neinkasovali ani gól. Domáca premiéra nového trénera Františka Hossu bola teda úspešná.

Košice - Skalica 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Tomáš TÓTH

Košice - Zápas v Steel Aréne mal dať odpoveď na otázku, koho séria sa skončí, lebo do včerajška ťahali Košičania šnúru piatich a Skalica štyroch víťazstiev. Po úvodnej desaťminútovke sa zdalo, že vo väčšej pohode sú oceliari, viackrát ohrozili nebezpečne brankára Hamerlíka a v 10. min. sa dočkali gólu pri presilovke aj so šťastím otvoril účet Kmiť. Hneď prvú príležitosť pretavila Skalica na vyrovnanie, Jendek spravil obrovskú chybu a Tibor Višňovský ju potrestal. No a o 60 sekúnd nato v 13. min. bolo už 1:2, keď pohotovo zakončil Liščák. Kmiť mohol vyrovnať v oslabení, ale prečíslenie dvaja na jedného skončilo na Hamerlíkovi. Potom sa Jenčík rútil na skalického brankára sám, ale ani táto situácia sa gólom neskončila. Zato Záhoráci umocnili svoju pohodu na hokejkách, keď v 22. min. pri presilovke zblízka skóroval Líška. To sa už Steel Arénou ozýval piskot. Pri domácej presilovke piatich proti trom stratil puk na modrej Javín a Višňovský mohol poistiť vedenie svojho tímu, ale Lipovský svoj tím podržal. Košičania sa hľadali aj v presilovkách. V 35. min. Bartoš neprekonal ležiaceho Hamerlíka a v závere druhej tretiny z dobrých pozícií neuspeli Kmiť a Bartoš a štadiónom sa opäť rozliehal piskot. Ani v tretej tretine výkon Košičanov nekorešpondoval s predchádzajúcimi výsledkami. Súpera nevedeli dostať pod tlak. Do ich hry sa vkradla nepresnosť, nervozita. Aspoň kontaktný gól mohol stretliť v 52. min. Pleva, ale zvonila len žŕdka skalickej bránky. Víťaznú sériu ukončili Košičania na domácom ľade s posledným tímom tabuľky za obrovského piskotu.

Góly: 10. Kmiť (Jendek, I. Droppa) - 12. T. Višňovský (K. Sloboda), 13. Liščák (R. Školiak), 22. Jozef Liška (T. Višňovský). Vylúčení: 8:10, navyše: Juraj Faith na 10 min + DKZ za nešport. správanie, Jendek (obaja Košice) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Findura - Bednár, Orolin, 4260 divákov. Košice: Lipovský - Kall, Špelda, I. Droppa, Jendek, M. Šterbák, Javín - Lažo, Lipiansky, Kontšek - Dravecký, Kmiť, P. Bartoš - Jenčík, Juraj Faith, Pleva - Špilár, Michal

Lukáč, Šimurda. Skalica: Hamerlík - M. Ivičič, Gula, K. Sloboda, Šille, Škadra, M. Zajac, Klučár, Hanka - T. Višňovský, Hollý, Šátek - Kocák, R. Školiak, Liščák - Novák, Hrnčirík, Jozef Liška - Vaško, Horský, Malík.

Mienka trénera

Ján Šterbák (Košice): "Prehrali sme zaslúžene. Sklamali sme divákov, ale verím, že v ďalších záapsoch to odčiníme. Skalica zahrala veľmi dobre, zachytal jej vynikajúco brankár Hamerlík. Po vedúcom góle sme mali dve čisté šance, tak ako v druhej tretine sme ani dalšie nevyužili a pomstilo sa nám to. V záverečnej časti sme mali až šesť vylúčených hráčov, doplatili sme na nedisciplinovanosť a za tejto situácie sa ťažko odvracia prehra."

Pavel Pazourek (asistent trénera Skalice): "Zápas bol z našej strany veľmi kvalitný, bojovný, vycházali sme z dobrej obrany a veľmi dobrého výkonu brankára Hamerlíka. Za predvedený výkon a bojovnosť sme si nakoniec toto víťazstvo zaslúžili."

Poprad - Zvolen 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Poprad - V úvode stretnutia si oba tímy vypracovali po jednej šanci, nájazd Martina Segľu a strela Čierneho však gól nepriniesli. Domáci aktívnym forčekingom už v útočnom pásme narúšali rozohrávku Zvolenčanov a stále sa tlačili pred ich bránku. Udrieť však mohlo na druhej strane, ale nájazd Škvaridla po chybe Kumstáta Kožuch zneškodnil. V 14. min sa domácim naskytla dvojminútová výhoda o dvoch hráčov, ktorú 14 sekúnd pred koncom využil Král na vedúci gól. Do druhej tretiny vstúpili úspešnejšie Popradčania. Jasovský ideálne uvoľnil do nájazdu Bambúcha, ktorý

ho chladnokrvnou strelou využil na druhý gól domácich. O minútu však mohli hostia znížiť, keď Kožuch už bol prekonaný, ale dorážku Juríka zastavil Kasík pred bránkovou čiarou. Brankár Šimonovič bol aj naďalej vo veľkom ohni a len vďaka nemu sa skóre nemenilo, keď zneškodnil postupne strely Jarolína, Martina Segľu, Krotáka a Jasovského. Hostia sa do šancí dostávali len sporadickejšie, zato v závere mohli ďakovať opäť Šimonovičovi, ktorý zneškodnil nájazdy Haščáka aj aktívneho Krála. Zvolenčania nastúpili do záverečnej tretiny s cieľom zvrátiť nepriaznivý vývoj a takmer celá tretina sa odohrávala v obrannom pásme Popradu. Všetky ich akcie však končili na pozornom Kožuchovi - Kopecký, Babka, Gunko, Turek ani Škvaridlo neboli úspešní. Domáci sa až pred koncom tretiny dostali na dlhší čas pred Šimonoviča počas vylúčenia Kubenka a Kubus to dokázal využiť na tretí - rozhodujúci gól. Minútu pred koncom ešte pridal štvrtý presný zásah po akcii dvoch na jedného Štolc.

(SITA+TASR)

Góly: 16. V. Král (Jarolín, Jerofejevs), 22. Bambúch

(Jasovský, Halaj), 57. Kubus (Jerofejevs), 59. Štolc (Martin Segľa, Kasík). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orzság - Miľovčík, Smerek, 1581 divákov. Poprad: Kožuch - Michal Segľa, Valečko, V. Vlk, Bambúch, Kumstát, Jerofejevs, Fabian, Kasík - Marcel Haščák, A.

Kroták, Pavličko - Jasovský, Halaj, Jabrocký - Kubus,

Jarolín, V. Král - Martin Segľa, Štolc, Piatak. Zvolen: Šimonovič - Babka, Štork, Priechodský, Gunko, Cebák, Ščibran, Velebný - Cibuľa, F. Turek, Krayzel - J. Čierny, Klouda, J. Kopecký - Paciga, Gašpar, Škvaridlo - Kubenko, L. Jurík, T. Jaško.

František Hossa (Poprad): "Nebol to jednoduchý zápas pre nás. Súper je kvalitný a fyzicky veľmi zdatný. Výškový priemer obdivuhodný a nebolo sa ľahko proti nemu presadzovať. U nás slávila úspech predovšetkým trpezlivosť. Zatiaľ za krátky čas som nemohol

v mužstve nič zmeniť, no rozhodne musíme zmeniť prístup a trpezlivo ísť za každým gólom."

Ladislav Svozil (Zvolen): "Domáci išli od začiatku za víťazstvom a my sme ťahali za kratší koniec. Dôležitá boli presilovky 5:3, kým Poprad to využil, my nie. Kamzíci nás v vôľou a najmä bojovnosťou prevýšili. Nám to chýbalo, preto boli lepší."