vybuchol metán. V čase explózie bolo na mieste 23 baníkov. Záchranári našli šesť tiel skoršie správy hovorili o ôsmich mŕtvych. K výbuchu došlo 1030 metrov pod zemou. Koncentrácia plynu bola ešte včera popoludní príliš vysoká a mohla by ohroziť samotných záchranárov. Tí museli už dva razy prerušiť záchranné práce pod zemou. Podľa krízového štábu musia vykonať najskôr niekoľko opatrení na zvýšenie bezpečnosti napríklad napraviť poškodenú pumpu, ktorá by mohla spôsobiť zaliatie chodby, či ventilačnú šachtu. "Dá sa to urobiť v pomerne krátkom čase, ale nie za pár minút," povedal Zbigniew Madej, hovorca spoločnosti, ktorej patrí baňa Halemba.
Madej reagoval aj na obvinenia baníkov a ich rodín, že vedenie spoločnosti posiela svojich pracovníkov na istú smrť. Zdôraznil, že spoločnosť nešetrí na bezpečnostných opatreniach a dodal, že od začiatku roku na bezpečnosť a hygienu práce vydali 500 miliónov zlotých čiže sumu vyššiu než v tom istom období v minulom roku.
Prvý raz prerušili prehľadávanie šachty v noci na včera, o tretej hodine, pretože vysoká koncentrácia metánu hrozila ďalším výbuchom. Ráno sa podarilo čiastočne štôlňu prevetrať a okolo ôsmej vyslať jeden z 11 záchranných tímov. Podarilo sa tiež ochladiť teplotu v mieste, odkiaľ vyrážali záchranári, na asi 24 stupňov Celzia. Vzhľadom na nebezpečenstvo sa však museli vrátiť.
Stále nie je jasné, čo mohlo byť bezprostrednou príčinou katastrofy. Vicešéf spoločnosti Marek Majcher odmietol špekulácie, že v partnerskej firme, ktorej zamestnanci sú medzi obeťami, pracovali osoby bez dostatočnej kvalifikácie. Zdôraznil, že firma čiastočne zamestnávala bývalých pracovníkov Halemby, skúsených baníkov, a špecializovala sa na demontáže baníckych zariadení a mala na to tiež príslušnú licenciu.
Hovorca Madej odvolávajúc sa na špecialistov baníckeho dozoru uistil, že kým došlo k výbuchu, prístroje na meranie koncentrácie metánu neukazovali prekročenie normy. Reagoval tak na hlasy pracovníkov iných baní, ktorí v rozhovoroch s novinármi upozorňovali na to, že v poľských baniach je "všeobecná prax oklamania meracích čipov". Má spočívať v tom, že v smere meracieho prístroja sa vypustí prúd vzduchu, aby "zriedil" koncentráciu plynu, prekračujúcu normu. Pretože ak koncentrácia metánu prekročí normu, práca v súlade s predpismi musí byť zastavená. "Boli tam špecialisti z dozoru bane, ktorí tento problém veľmi dobre poznajú. Uisťujem, že všetky meracie prístroje sú priebežne kontrolované a že koncentrácia metánu normu neprekročila," zdôraznil Madej.
Ako ďalej uviedol, sila utorňajšieho výbuchu bola obrovská, teplota mohla dosiahnuť aj tisíc stupňov. Výbuch zničil tiež ventilačný systém.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.