Margaret Beckettová. "Na základe pokroku v súčasných operáciách v Basre môžeme predpokladať, že by bolo možné dosiahnuť prechod (kontroly na Iračanov) v tejto provincii niekedy na jar budúceho roka," uviedla šéfka britskej diplomacie na pôde parlamentu.
Je to prvýkrát, čo predstaviteľ britskej vlády hoci len matne naznačil, kedy by mohla byť odovzdaná kontrola nad Basrou. Oficiálni predstavitelia však zdôrazňujú, že ide iba o predbežný predpoklad, nie konkrétny rozvrh.
Ako Beckettová ďalej povedala, od decembra by mali Iračania prevziať od Britov správu nad provinciou Nadžaf. V januári potom odovzdajú Briti irackej vláde kontrolu nad provinciou Majsán, ležiacou podobne ako Basra na juhu krajiny.
Britskí predstavitelia sa v ostatnej dobe zmieňujú o redukcii počtu britských vojakov v Iraku zo súčasných 7000 na 3000-4000 do polovice roku 2007. Nebol však stanovený žiadny konkrétny termín odsunu.
Britskí vojaci slúžiaci na juhu Iraku pôsobia predovšetkým v druhom najväčšom irackom meste Basra a v jeho okolí. Ide o nepokojnú oblasť konfliktov medzi šiitskými frakciami bojujúcimi o kontrolu nad regiónom. Niekedy sa terčom útokov stávajú aj príslušníci britských síl.
Británia už odovzdala irackým silám dohľad nad dvoma zo štyroch južných provincií, ktoré dostala pod svoju zodpovednosť po Američanmi vedenej invázii v marci 2003. Odovzdala tiež kontrolu nad mestom Amára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.