Úplne preplnené ulice Bejrútu boli mimoriadne strážené, nad mestom krúžili helikoptéry. Nosiči truhly mali problém dostať sa cez dav do Katedrály sv. Juraja, ľudia sa jej snažili aspoň dotknúť. Podľa svedkov bola nálada na uliciach zmesou hnevu voči Sýrii a zároveň podporou jednoty Libanonu, vlasteneckou demonštráciou proti sektárskemu náboženskému násiliu. Na uliciach viali libanonské vlajky, pohreb sprevádzali prejavy patriotizmu. Smútočného aktu sa zúčastnil aj francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste
Džamáíl bol silným kritikom sýrskeho vplyvu v Libanone a militantného hnutia Hizballáh, patril k prominentnej a vplyvnej rodine. Jeho starý otec bol zakladateľom kresťanskej strany Falanga a otec Amín Džamáíl bývalým prezidentom Libanonu. Mladého politika zavraždili 21. novembra v kresťanskej štvrti Sín al-Fíl severne od Bejrútu. Libanonský premiér Fuád Siniura v stredu požiadal OSN o pomoc pri vyšetrovaní vraždy ministra priemyslu Pierra Džamáíla. Experti OSN v súčasnosti už vyšetrujú okolnosti 14 násilníckych akcií, spáchaných v Libanone od polovice februára minulého roku, keď v Bejrúte pri útoku s podmínovaným nákladným autom zahynulo 23 ľudí, vrátane libanonského expremiéra Rafíka Harírího.
O začlenení vraždy Pierra Džamáíla medzi ostatné násilnícke akcie, ktoré vyšetrujú experti medzinárodného spoločenstva, by mala rozhodnúť Bezpečnostná rada OSN.
Sýria účasť na zavraždení Harírího popiera.
Džamáíl je prvým zabitým protisýrskym politikom od 12. decembra 2005, keď bomba umiestnená v automobile zabila Džibrána Tuaního. Vo svete vyvolal atentát vlnu pobúrenia.
Líder väčšiny v libanonskom parlamente Saad Harírí v prvej reakcii z jeho autorstva obvinil Sýriu. "Sme presvedčení, že v tom má ruky Sýria," povedal pre televíziu CNN Harírí, syn zavraždeného premiéra Rafíka Harírího.
Zavraždenie Džamáíla vyvolalo vo svete pobúrenie. Okamžite ho odsúdili Spojené štáty americké. Atentát označili za teroristický čin s cieľom zastrašiť vládnucu koalíciu. Bezpečnostná rada OSN nazvala Džamáíla "vlastencom, ktorý bol symbolom slobody a politickej nezávislosti Libanonu".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.