toho v ňom študenti nájdu aj začiatok a koniec vyučovania, prestávky a ďalšie veci, ktoré sú nevyhnutné pre chod školy a školského vyučovania. Podstata je však tá istá len s menšími obmenami.
Pravidlá, ktoré sú v školskom poriadku obsiahnuté, nesmú byť v rozpore s platnými právnymi predpismi, či už v oblasti školstva, ale aj iných oblastí života. To znamená, že akékoľvek veta školského poriadku, ktorá by sa priečila akémukoľvek zákou, alebo vyhlášky, by bola neplatná. To znamená, že študenti by sa ňou riadiť nemuseli.
Školské poriadky sa však napriek tomu vyznačujú mnohými príkazmi a zákazmi. Učitelia sú s nimi nadovšetko spokojní, no žiaci by sa nenechali dlho presviedčať na menej konzervatívny obsah "vševediacej" knihy.
Pohľady študentov na školské poriadky sú rôzne. "Mne osobne sa nepáči skoro všetko, hoci viem, že všetko sa zmeniť nedá. Ja by som odtiaľ vyňal prezúvanie sa", podotkol jeden zo študentov košického gymnázia. Iných študentov zase trápi niečo iné. "Myslím, že všetky dievčatá by povedali to isté, obmedzenie v obliekaní a líčení. Podľa mňa je to každého osobná vec, každý má svoj štýl, tak prečo ho potláčať", vyjadrila sa ďalšia z opýtaných. "Nejde mi do hlavy, prečo sú práva študenta napísané na pár riadkov a jeho povinnosti na desať strán!", krúti hlavou ďalší študent.
Školský poriadok viacerých škôl sa týka najmä dievčenského oblečenia, a to hlavne sukní. Žiadne krátke sukne. Niekde nájdeme aj presné parametre podľa čoho krátku sukňu určíme. Je to podľa upažených rúk, 10 centimetrov nad kolená. Inde nájdeme zákaz hlbokých výstrihov, tričiek na ramienka, priehľadných odevov, "nadpupkových" tričiek a podobne.
Medzi základné práva študenta patrí napríklad zúčastniť sa celého vyučovacieho procesu, používať školské zariadenie, učebnice a pomôcky na vyučovanie, pohybovať sa voľne po škole a bezpečne bez fyzického a verbálneho napádania, byť vypočutí všetkými pracovníkmi školy a podobne.
Podľa vyhlášky o stredných školách vnútorný poriadok školy vydáva riaditeľ, ktorý obsahuje najmä organizačné pokyny, hygienické pokyny, pokyny pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, povinnosť žiakov počas pobytu v škole a pri činnostiach organizovaných školou a organizáciu denného poriadku školy, prípadne domova mládeže, ak je súčasťou strednej školy. Je to vždy po prerokovaní s radou školy. Na tvorbe školského poriadku sa, podľa zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, aj žiacka rada podieľa na tvorbe samotného školského poriadku. Podľa slov Heleny Polákovej, riaditeľkou odboru masmediálnej politiky Ministerstva školstva SR, univerzálny poriadok školy neexituje. Vydanie vnútorného poriadku spočíva v kompetencii riaditeľa školy.
Nielen stredné, ale i základné a vysoké školy majú svoje vnútorné poriadky. Rozdiel je ten, že práva a povinnosti žiakov, resp. študentov, sú rámcovo upravené vo všeobecne platných právnych predpisoch. Kým u žiakov základných skôl je to vo vyhláške o základných školách, tak pre študentov vysokých škôl v zákone o vysokých školách. Obe typy vzdelávacích inštitúcií si podrobnosti o výkone vyučovania, ako aj psycho -hygienických zásad upravia už svojím vlastným spôsobom.
Podľa školských poriadkov študenti začali deliť školy na konzervatívne, a tie viac liberálnejšie. Názory na to, ktorý z nich je lepší, sú rôzne. Jeden však ostáva jednotní "Nechajte nás obliekať sa podľa vlastného uváženia!"
Autor: leb, por
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.