železiarní na rozdiel od predstaviteľov HZDS nepovažuje za dobrý príklad schopného mladého manažéra. Podľa jeho slov je hanbou, ak človek, ktorý sa podieľal na takých cirkusoch, ako je napríklad aj kupovanie futbalových mužstiev s vážnym podozrením, že to bol výsledok tunelovania VSŽ, sa stal nominantom štátu v Transpetrole.
"J. Rezeš je symbolom tunelovania na Slovensku. Ukázal sa ako manažér, ktorý viedol VSŽ do absolútnej záhuby. Ak by nebolo po voľbách v roku 1998 došlo k politickej zmene, znamenalo by to totálny krach železiarní a o prácu by prišlo 26-tisíc ľudí. Kým v rokoch 1995 a 1997 dosahoval tento podnik priemerne jednu miliardu korún, v roku 1998 vykázal po nástupe J. Rezeša do čela VSŽ jedenásťmiliardovú stratu. Pýtam sa, kam sa podeli tie miliardy a prečo sa VSŽ dostali až takmer ku cross-defaultu. Veľmi dobre sa pamätám, koľko úsilia nás stálo, aby sme Rezešovcov z VSŽ dostali," uviedol včera v Košiciach expremiér.
Mikuláš Dzurinda odmietol aj tézu P. Hrušovského, že V. Mečiara by nedokázala ukočírovať ani pravicová vláda, v ktorej by bolo zastúpené aj HZDS. Podľa neho by sa v takom prípade nikdy nestalo, aby sa J. Rezeš dostal do akejkoľvek funkcie. Hoci si je vedomý toho, že V. Mečiar môže svoje "laškovanie" s pravicovými stranami používať ako baranidlo na premiéra Fica, nie je to vraj problém súčasnej opozície, ale priamo R. Fica.
"Je len na ňom, či sa ukáže ako charekter a pevný premiér, alebo ako chlap s roztrasenými rukami. Ak by sa presadila alternatíva, ktorú som Slovensku ponúkal po parlamentných voľbách, V. Mečiar by si nielenže nedovolil takúto nomináciu, ale by ho to ani nenapadlo. Myslím to vážne, napríklad aj Š. Košovan musel odísť zo svojej funkcie, hoci som riskoval pád vlády. Keby som sa držal postupov R. Fica, nikdy neodvolám P. Ruska, lebo by som povedal, že je to politická zodpovednosť strany ANO. Dovolil som si odvolať aj dvoch ministrov, ktorí boli predsedami koaličných strán. Táto skúsenosť, ktorú mám, mi dovoľuje vyhlásiť, že keby bol v tejto konštelácii, by ho ani nenapadlo prísť s J. Rezešom..."
Expremiér si zároveň položil otázku, čoho sa bojí R. Fico, keď o sebe vyhlasuje, že je taký principiálny politik, pričom dopustí, aby títo ľudia boli v Traspetrole kvôli presadzovaniu záujmov štátu. "A to je práve ten klientelizmus, o ktorom hovoríme, že ľudia chvíľu podporujú konkrétnu politickú stranu, aby potom z toho mohli ťažiť. Mám vážne podozrenie, že tak ako tunelovali železiarne, budú pre seba tunelovať aj Transpetrol. Pri VSŽ na to máme vážne argumenty. Rezešovci evidentne viedli ziskovú firmu do straty a po niekoľkých rokoch sa ukázalo, že zo straty niekoľkých miliárd sa dá tá firma riadiť tak, že dokáže generovať niekoľkomiliardový zisk."
Aj napriek tomu však expremiér považuje údajné Ficovo rozčuľovanie sa nad Rezešovou nomináciou ako zástupný problém. Ten hlavný vidí v tom, že sa do orgánov spoločností kontrolovaných štátom dostávajú ľudia, ktorí tam nepatria. Práve preto považuje nomináciu ďalších ľudí prepojených na predsedu NR SR P. Pašku a šéfa Slovenského zväzu ľadového hokeja Juraja Širokého ako sú Vladimír Balaník, Sergej Zápotocký a Dušan Mach za akési poďakovanie Smeru ľuďom, ktorí ho rôznymi spôsobmi podporujú. U člena Predstavenstva Transpetrolu V. Balaníka nevylúčil ani prepojenie na ruský Gazprom, ktorý sa majetkovo snaží ovládnuť práve túto firmu.
"Myslím si, že tam budú zastupovať predovšetkým svoje vlastné záujmy. Aj ich nominácia je výsledkom klientelizmu, o čom svedčia aj fakty. Tie dokumentujú pôsobenie dnešných nominatov do Traspetrolu v obchodných spoločnostiach, v ktorých riadiacich orgánoch pôsobil aj terajší predseda NR SR Pavol Paška. Pán Zápotocký pôsobil v siedmich firmách so svojím bratom Alexandrom a pritom on bol členom DR firmy Fakon, keď bol terajší predseda NR SR členom jej predstavenstva. Čo dobré je z nominácií rezešovcov a širokých? To už nie je podozrenie, z toho priamo trčí klientelizmus. V budúcnosti sa ešte viac bude potvrdzovať to, že R. Fico je v rukách svojich mecenášov a najmä J. Širokého, ktorý má dosť pochybnú minulosť," dodal.
Rezeš na Dzurindu nebude reagovať
Bývalý prezident VSŽ Július Rezeš sa včera rozhodol, že na slová expremiéra Dzurindu nebude reagovať. Ako nám však povedal, v dohľadnom čase vysvetlí nielen svoje pôsobenie v železiarňach, ale aj okolnosti nominácie do Transpetrolu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.