domoviny bolo "skutočne hlboko zahanbujúcim skutkom," napísal Blair v príspevku, publikovanom vo včerajšom vydaní novín New Nation.
V článku pre noviny, ktoré čítajú hlavne britskí občania afrického pôvodu, sa však Blair nevyslovil za formálne odškodnenie štátu za zločiny spáchané počas éry obchodovania s otrokmi. Britskí komentátori usudzujú, že dôvodom zdržanlivosti k tejto problematike by mohli byť masové požiadavky na vyplácanie odškodného z verejných prostriedkov. "Je ťažko uveriť, že v minulosti bolo legálne to, čo sa dnes považuje za zločin proti ľudskosti," píše Blair v príspevku venovanom prípravám osláv 200. výročia zákazu obchodovania s otrokmi vo Veľkej Británii.
Británia v roku 1807 nielenže prijala zákon zakazujúci obchodovanie s ľuďmi, ale začala aj boj proti krajinám, ktoré sa tomuto druhu obchodu venovali. V roku 1815 sa na zákaze otroctva dohodli všetci účastníci Viedenského kongresu. Historici odhadujú, že v tzv. atlantickej epoche obchodovania s otrokmi bolo deportovaných a k otrockej práci donútených viac ako 12 miliónov ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.