nemožno sa proti jej rozhodnutiu odvolať, má za následok, že "dotknuté podniky sa nebudú môcť počas 5 rokov zúčastňovať na verejnom obstarávaní." TASR toto stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) poskytla jeho hovorkyňa Helena Fialová. Rozhodnutie PMÚ o protiprávnom konaní stavebných firiem vo verejnej súťaži na výstavbu 8
Vec sa týka spoločností Doprastav, Skanska DS, Inžinierske stavby Košice, Strabag, Betamont a Mota Engil. Nesúhlas s konaním týchto firiem vyjadrila aj EK, ktorá zároveň žiada, aby Slovensko prijalo opatrenia, ktoré by v budúcnosti zamedzili cenovú koordináciu firiem. "Kartelová dohoda je závažným porušením nielen všeobecne záväzných právnych predpisov SR vzťahujúcich sa na ochranu hospodárskej súťaže, ale aj pravidiel hospodárskej súťaže stanovených v Zmluve o založení Európskeho spoločenstva," cituje ÚVO vyhlásenie EK.
Predmetné druhostupňové rozhodnutie PMÚ nadobudlo právoplatnosť 6. novembra 2006. V súvislosti s týmto krokom ÚVO v stanovisku uviedol, že spoločnosti, ktoré podľa rozhodnutia PMÚ konali protiprávne, "nespĺňajú podmienky účasti vo verejnom obstarávaní," zdôraznila Fialová. Spresnila, že podľa zákona o verejnom obstarávaní je jedným z predpokladov účasti vo verejnom obstarávaní aj skutočnosť, že záujemca alebo uchádzač sa nedopustil závažného porušenia odborných povinností v predchádzajúcich 5 rokoch. Splnenie tejto podmienky a dôkazné bremeno preukázania naplnenia takéhoto skutku nesie verejný obstarávateľ a obstarávateľ.
Rozhodnutie Rady PMÚ je možné považovať v tejto veci za dôkaz, a preto ÚVO rozhodol, že menované stavebné spoločnosti, ktoré spolu dostali od PMÚ pokutu 1,4 miliardy Sk, "budú na 5 rokov vylúčené z účasti na verejnom obstarávaní v SR, aj v rámci EÚ," konštatovala Fialová. Dotknuté stavebné firmy sa však môžu vo veci obrátiť ešte na súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.