britskej polície a v Londýne sa podrobuje lekárskym vyšetreniam. Citujúc nemenovaný právny zdroj so sídlom v Ríme to včera oznámila agentúra Reuters. Maria Scaramellu, ktorý v minulosti pôsobil ako poradca parlamentnej komisie pre špionáž z čias Sovietskeho zväzu, lekári vyšetrujú, či sa tiež nekontaminoval. Litvinenko zomrel minulý štvrtok.
Stopy rádioaktivity našli aj v londýnskej suši reštaurácii, kde sa Litvinenko so Scaramellom 1. novembra stretol. Scaramella vyhlásil, že Litvinenkovi ukázal e-maily spoločného zdroja, ktorý varoval, že ich životy môžu ohrozovať kriminálnici z Petrohradu. V e-mailoch sa hovorí, že rovnakí kriminálnici - možno konajúci na príkazy Moskvy - v októbri zabili prominentnú novinárku Annu Politkovskú.
Jednou z lokalít, v ktorých britská polícia objavila pri vyšetrovaní pozadia príčin úmrtia Litvinenka stopy rádioaktívneho polónia 210, je aj kancelária miliardára Borisa Berezovského v objekte v londýnskej štvrte Mayfair. O náleze informoval Scotland Yard, fakt, že ide o Berezovského kanceláriu potvrdil Litvinenkov hovorca Alexander Goldfarb. Na stopy polónia 210, ktoré sa našlo aj v moči po troch týždňoch boja o život zosnulého Litvinenka, naďabili aj v priestoroch bezpečnostnej firmy Erinys v Grosvenor Street v rovnakej londýnskej štvrti. Stopy radiácie objavili už skôr v Litvinenkovom dome, ako aj hoteli a suši reštaurácii, kde pobýval v pravdepodobný deň jeho otrávenia 1. novembra.
Opakovane odložená súdna pitva vo štvrtok 23. novembra zosnulého Alexandra Litvinenka by sa mala uskutočniť 30. novembra. Ostrý kritik Kremľa, Alexander Litvinenko obvinil krátko pred úmrtím ruského prezidenta Vladimira Putina, že na nariadil jeho likvidáciu. Najvyšší ruský predstaviteľ toto obvinenie dôrazne poprel a podobné úvahy nazval "provokáciou". Litvinenko vydal knihu, v ktorej ruské bezpečnostné služby obvinil, že v roku 1999 spáchali bombové útoky v moskovských obytných domoch. Úrady zodpovednosť za útoky pripísali čečenským rebelom. Putin nimi zdôvodnil následnú vojenskú akciu proti čečenským separatistom - tzv. druhú čečenskú vojnu. Litvinenko sa usiloval objasniť aj pozadie nedávnej vraždy investigatívnej novinárky Anny Politkovskej. Veľká Británia vyzvala Rusko, aby poskytlo všetky údaje, ktoré by mohli kauzu Litvinenko objasniť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.