môžu uchádzať o štátne a verejné zákazky. Toto stanovisko zaujal Úrad pre verejné obstarávanie. Ide o stavebné spoločnosti Skanska DS, Inžinierske stavby, Strabag, Doprastav, Betamont a Mota Engil.
Vylúčenie sa však netýka dcérskych či materských firiem potrestaných spoločností. „Platí len pre tie spoločnosti, ktoré sme uviedli na zozname. Len tie nespĺňajú podmienky," potvrdila hovorkyňa úradu Helena Fialová. Hociktorá z nich sa teda na verejnej súťaži napriek odporúčaniu úradu zúčastniť môže, a to prostredníctvom svojej príbuzenskej firmy. Pripustil to aj advokát Tomáš Kamenec. Podľa neho môže byť predmetom sporu aj to, či úrad má na danú sankciu vôbec právo.
Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol na základe verdiktu Protimonopolného úradu, podľa ktorého firmy konali protiprávne. Firmy sa podľa úradu v roku 2004 dohodli na cenách, ktoré predložili v tendri na stavbu prvej časti diaľničného úseku Mengusovce-Jánovce pod Vysokými Tatrami. Protimonopolný úrad im uvalil pokuty v celkovej výške 1,349 miliardy korún.
Rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie pokladá Zväz stavebných podnikateľov Slovenska za veľmi prísne. „Už samotná pokuta Protimonopolného úradu je mimoriadne vysoká," povedal prezident zväzu Ján Majerský.
Autor: ho, of
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.