Korzár logo Korzár
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Ľ. Lohyňa sa po rokoch vracia ako generálny sekretár

Košice - Od začiatku septembra je novým generálnym sekretárom Slovenského zápasníckeho zväzu bývalý úspešný tréner Ľubomír Lohyňa. Do slovenského

zápasenia sa tak vrátil po šiestich rokoch. Po olympiáde v Sydney 2000 musel 44-ročný rodák z Rimavskej Soboty prehltnúť horkú pilulku a z postu reprezentačného trénera sa musel porúčať. Ľ. Lohyňa má za sebou zaujímavú a úspešnú trénerskú kariéru. Keďže štúdium zápasenia na Slovensku ho veľmi neposunulo vpred, rozhodol sa pre štúdium v Bulharsku. V Sofii vyštudoval Vysokú školu telovýchovy a športu so špecializáciou na zápasenie (1981-85). Po návrate bol trénerom v tom čase elitnom klube RH Praha, kde pôsobil do novembra 1993. Po ročnej prestávke sa vrátil na Slovensko a začal s trénovaním v Dunajplavbe Bratislava, kde pôsobil šesť rokov do roku 2000. Ako tréner za zúčastnil na troch olympiádach a šiestich majstrovstvách sveta. Ako osobný tréner svojho brata Jozefa Lohyňu, asistent reprezentačného trénera Mikuláša Timka a neskôr reprezentačný tréner bol pri najväčších úspechoch slovenského novodobého zápasenia: OH 1988 Soul - 3. J. Lohyňa, MS 1990 Tokio - 1. J. Lohyňa, MS 1991 Varna - 2. J. Lohyňa, ME 1996 Budapešť - 2. R. Kertanti, 2. M. Mazáč, ME 1998 Bratislava - 2. M. Mazáč, 3. J. Lohyňa.

Odchod z reprezentácie nepatril medzi najpríjemnejšie...

"Presne. Niečo sa už začalo hromadiť pred Sydney a na základe všetkých udalostí na olympiáde som sa rozhodol abdikovať. Rátal som s tým, že budem ďalej fungovať vo vyšších zápasníckych štruktúrach - v inej reprezentačnej funkcii. Zo strany vedenia zväzu však nebol žiaden záujem. Ani o mňa, ani o Jozefa, čo ma dosť sklamalo. Všetko, čo bolo za nami, sa ako keby zmazalo a odstavili nás. Bolo to pre nás ťažké obodbie, museli sme sa preorientovať. Začali sme podnikať. Boli sme prinútení k tomuto kroku, aby sme si našli obživu."

Po Sydney ste zatrpkli na slovenské zápasenie?

"Priznám sa, že trochu áno. Veľmi ťažko som sa s tým vyrovnával. Nevedel som pochopiť, prečo odstavenie až do takejto miery. Bral som, že ma na dobro odstavili, lebo som bol zodpovedný za Sydney, ale prečo aj Jozefa..."

Nadriadení nevedeli prehltnuť, že mesiace podpory a všetky investícia do Milana Mazáča vlastne vyšli nazmar.

"Bol to trapas, neurobil váhu. Svojím spôsobom na olympijskej úrovni ide o škandál. Necítil som však až tak svoju vinu. V roku 1996 som Milanovi povedal, že do ďalšej olympiády by mal štartovať v ťažkej hmotnostnej kategórii. Milan sa s mojimi radami stotožňoval, ale nakoniec sa môj návrh nebral do úvahy. Bral som to tak, že sa Milan dohodol s bývalým prezidentom zväzu a dnes už nebohým Jozefom Svobodom. Samozrejme, nik nerátal a ani on sám, že neurobí váhu. Zo skúsenosti viem, že takéto rošády sa nevyplácajú."

V Sydney sme mali obsadených päť hmotnostných kategórií. Keď sa pozrieme na súčasný stav - reprezentácia je v rozpade a na vrcholných podujatiach sa naši borci dostanú z 1. kola len vďaka voľnému žrebu - tak to bol veľký úspech.

"Ja to tak aj beriem. Také krajiny, ako Maďarsko či Poľsko mali len troch borcov."

Kde a kedy nastal impulz, že sa vraciate späť do zápasenia?

"Po určitom období som bol sklamaný z vývoja, že nebol záujem o nás dvoch. Ak aj bol, tak skôr nedôstojný, na amatérskej báze. V auguste ma oslovili Košičania a nový prezident zväzu Miro Luberda, či by som nemohol pomôcť. Priznám sa, že dovtedy som ani netušil, že o pár týždňov sa takto otočí situácia. Dúfam, že čas ukáže, že som sa správne rozhodol. Cítim, ako sa vo mne uvoľnila nahromadená energia smerom k zápaseniu - námety na zlepšenie ako by to mohlo fungovať. Skúsenosti môžem odovzdávať. Svoju úlohu by som videl vytváraním cesty pre mladých. My, ako mladí, sme túto cestu mali sťaženú. Najväčší problém som videl vo vzťahoch. Vždy to bolo rozhádané a vždy sa to nejakým spôsobom delilo. V novej ére slovenského zápasenia by som môj vklad videl v tom, aby sme spájali svoje myšlienky a úsilie. Aby to k niečomu viedlo. Bol by som rád, keby každý niečím pomohol. Aj preto do tejto mozaiky chceme zakomponovať brata Jozefa. Chceme využiť to, čo máme. Chceme zlepšiť meno a imidž zápasenia aj smerom do spoločnosti. V podstate doteraz kauzy, ktorý boli, tak ich všetci spájali s prostredím na hranici zákona. Je tu potreba očistiť zápasnícke meno."

Generálny sekretár je skôr manažérska funkcia. Neťahá vás to viac k trénerstvu?

"V minulých rokoch sa na zväze narobilo dosť lapsusov, takže bola nespokojnosť s predchádzajúcim generálnym sekretárom. Bolo teda potrebné okamžite reagovať. Našli sa ľudia, ktorí chcú zápasenie ďalej posunúť. Majú záujem spájať sa pre dobro veci a tlačiť káru dopredu. Je to skrytý moment, ktorý musíme využiť. Srdcom som stále tréner a na tomto poste sa najlepšie cítim."

Slovenské zápasenie prechádza veľkou zmenou. Nielen na funkcionárskych postoch, ale onedlho predstavia nových reprezentačných trénerov na všetkých úrovniach a totálna výmena čo nevidieť čaká aj na samotných reprezentantov. Čo si sľubujete od týchto zmien a čo by ste chceli dosiahnuť?

"Musíme si priznať, že momentálne je slovenské zápasenie na úpadku. Výsledky sú vždy meradlom pre ľudí, ktorí nie sú do tohto odvetvia hlbšie zapojení. Buď sú úspechy alebo nie sú. Výsledky sú odrazom práce. Na Slovensku zápasenie padalo a padalo. Chceme ten pád zastaviť, na čo budeme potrebovať veľa energie a urobiť obrat. Musíme urobiť poriadok v reprezentáciách, využiť prednosti schopných ľudí a jednoznačne začať vyťahovať mladých zápasníkov a ľudí, ktorí chcú pracovať pre tento šport. Musíme im vytvoriť cestu, aby k nám prišli, nie im hádzať polená pod nohy. My sme si tých zátarasov dosť užili. Museli sme aj s tým bojovať, čo nám dosť uberalo síl. Veľkým svetlým momentom smerom k spoločnosti, je úspešná kandidatúra Košíc na ME juniorov v roku 2008."

Pozitívny signál k obratu?

"Dá sa to aj tak nazvať. Mali sme rokovania a sedenia so sponzormi a známymi, ktorí nám chcú pomôcť a ich ohlasy sú jednoznačne pozitívne."

Meno Lohyňa opäť viac zarezonuje v spoločnosti, či už vaše, alebo bratove, ktorý je najväčším kandidátom na post šéftrenéra mládeže.

"Chceme stavať predovšetkým na mládeži a tam nám Jožo môže najviac pomôcť. Mužskú reprezentáciu máme rozsypanú. Práve z Košíc vyšla myšlienka, aby Jožo prišiel k mládeži. V auguste som ani nechyroval o situácii, že obaja budeme naplno šľapať do zápasenia. Najväčšími kandidátmi na seniorského reprezentačného trénera sú Mikuláš Timko a Radion Kertanti. Uvidíme, ako dopadne konkurz. Všetci veríme, že začína priaznivé obdobie slovenského zápasenia."

V akom stave ste našli zápasenie, keď ste prišli do funkcie generálneho sekretára?

"Veľmi ma mrzelo, že som naše zápasenie musel sledovať len zo strany. Pre mňa bolo nepochopiteľné, že nás odsunuli na vedľajšiu koľaj. Ako keby si Slovensko neuvedomovalo, že v Jožovej osobe má historicky jediného majstra sveta v zápasení. Doma bol neuznávaný a vonku všetci len nepochopiteľne krútili hlavami nad touto situáciou. Netvrdím, že, ak by sme zostali po Sydney, boli by tu nejaké úspechy, ale mohli sme zmierniť niektoré dopady. Nechceme vystupovať v role záchrancu, chcem len pomôcť a robiť svoju prácu naplno."

Zápasenie je v súčasnosti na periférii záujmu na Slovensku. Na čo prvé sa musíte sústrediť?

"Poriadok si musíme urobiť predovšetkým doma. Najmä vo vzťahových otázkach V určitej transparentnosti, otvorenosti a úprimnosti v rokovaniach s ľuďmi, ktorí majú iné názory a v minulosti sme cítili, že nám podrážali nohy. Je nás málo a nechceme robiť rovnaké rezulútne opatrenie, že dotyčný odborník sa otočí chrbtom a dá zbohom zápaseniu. Mám skúsenosti, že veľa ľudí skončilo iba kvôli osobným nezhodám. Bol by som rád, keby sme k sebe boli otvorení a našli v sebe silu povedať tomu druhému, že to robí zle a ďalej to tak nejde. Zároveň však, aby sme vedeli aj prijať kritiku. Nechceme nikoho odpíliť, ale musí sa vo vzťahoch urobiť poriadok a nedať priestor intrigám. To je moja nosná myšlienka. Musíme zápasenie postaviť na ľuďoch, ktorým dôverujeme, a ktorí ho posunú dopredu. Pozitívne ohlasy už sú, takže sa len potvrdilo, že donedávna sa nerobilo dobre."

Dlhé roky kraľovala na Slovensku bratislavská Dunajplavba, posledné dva-tri roky však zaduli čerstvé vetry z východu Slovenska. Košická Lokomotíva sa stáva mekkou slovenského zápasníctva, výborne sa pracuje aj v Snine. Preberá žezlo východné Slovensko?

"Čo sa týka potenciálu a zdravého vývoja, tak určite. Vnímam veľmi pozitívne súčasnú situáciu. Košice sú impulzom nového napredovania. Je tu pretavená práca ľudí, nového vedenia, trénerov, starostlivosť o chlapcov. Je tu aj potenciál ľudí okolo zápasenia, ktorí ako prví pochopili, že je tu šanca urobiť niečo so zápasením. Tento poteciál ľudí Bratislava stratila. Pozitívne náznaky sú i v Prievidzi, kde sa situácia dáva do poriadku. Dukla Trenčín je problematická a stále hľadá svoju tvár."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 28 091
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 224
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 243
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 753
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 861
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 853
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 005
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 797
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 208
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop