Košíc a jednému z Kráľovského Chlmca hrozí za podvodné vylákanie vkladov v hodnote takmer 840 miliónov korún väzenie na päť až 12 rokov, informoval včera riaditeľ Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar.
Košická spoločnosť Sporoinvest od roku 2001 ponúkala pomocou rozsiahlej reklamnej kampane zhodnotenie vkladov vo výške 22 až 50 percent. Vyšetrovateľ protikorupčného úradu dospel k záveru, že šestica obvinených vedela o nemožnosti zhodnotiť vklady v takej vysokej miere. Svojim konaním uviedli osoby činné v Sporoinveste do omylu 9324 osôb, uzatvorili viac ako 12 tisíc zmlúv o pôžičke a tichom spoločenstve a získali vklady v hodnote 836 386 000 Sk. "Som rád, že sa nám darí podobné prípady aj uzatvárať," uviedol Gašpar na tlačovej besede.
Náročný prípad predstavoval pre políciu viac ako 300 úkonov súvisiacich so zaistením osôb a dôkazov, nárok na náhradu škody uplatnilo 7440 osôb a vyšetrovací spis obsahuje takmer 50 tisíc strán. Polícia zaistila majetok vo výške 80 miliónov Sk. "Zistili sme, že najmenej 69 miliónov korún si obvinení prisvojili na vlastné potreby," uviedol prezident Policajného zboru Ján Packa.
Z podvodu boli obvinení Košičania Jozef V., Eduard P., František D., Miloslav G., Otto J. a Viktor K. z Kráľovského Chlmca. Obvinení sú stíhaní na slobode. Prípadom sa bude ďalej zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry SR.
Pád nebankových subjektov na Slovensku začal 4. februára 2002 zatvorením pobočiek Horizont Slovakia a B.M.G. Invest. Zhruba 300-tisíc poškodených na Slovensku nechalo v nebankových subjektoch približne 25 miliárd korún. Podľa údajov MF SR vykonávalo podobnú činnosť na Slovensku 49 subjektov. V snahe získať späť aspoň časť financií vložených do nebankových subjektov vzniklo Združenie poškodených občanov. V roku 2003 v Nových Zámkoch, či v roku 2004 v Bratislave podali advokáti poškodených klientov žaloby proti štátu za to, že nezasiahol proti nebankovým subjektom a nezabránil škodám, ktoré klientom vznikli. V parlamente sa o presadenie odškodnenia klientov nebankových subjektov pokúšala najmä KSS a ĽS-HZDS. V októbri 2004 sa návrh zákona o odškodnení dostal len do prvého čítania, v júni 2005 poslanci návrh zákona zamietli. V marci 2006 parlament zastavil legislatívny proces schválenia zákona o odškodnení klientov nebankových subjektov do tretice. V roku 2004 rezort vnútra skúmal prípadné finančné vzťahy medzi najväčšími nebankovkami a politickými stranami, nezistil však žiadne prepojenia.
Medzi skrachované inštitúcie patrili napríklad Horizont Slovakia, B.M.G. Invest, Autodrukos, AGW, Sporoinvest, Nick Finance, Gold Fin Invest, Móda - Raj, Miroslav Soboľ - SaS Slovensko, 1. dôchodková, SUN Bratislava, či D.V.P. Družstvo vzájomnej pomoci Nitra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.