otvoriť svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru. Včera to vyhlásil cyperský prezident Tassos Papadopulos, ktorý tento postup označil za nedostatočný.
"Nie sme spokojní. Sme presvedčení, že nejde o žiadnu formu nátlaku na Turecko, aby splnilo svoje záväzky," povedal Papadopulos tlačovej agentúre Reuters.
Európska komisia sa v stredu rozhodla odporučiť čiastočné prerušenie prístupových rozhovorov s Tureckom. Do vyriešenia cyperskej otázky by sa malo zablokovať osem z 35 kapitol negociačného procesu.
Ankara v pondelok odmietla kompromisný návrh fínskeho predsedníctva EÚ, ktorý predpokladal otvorenie niektorých tureckých letísk a prístavov pre cyperskú dopravu. EÚ by, okrem iného, obmedzila ekonomické sankcie voči tureckej časti ostrova. Odporúčaním komisie sa budú zaoberať ministri zahraničných vecí na svojom zasadnutí 11. decembra a následne o tri dni neskôr vynesú na summite EÚ definitívny verdikt európski lídri.
Krajiny EÚ sú v otázke ďalšieho postupu voči Turecku rozdelené. Diplomati a oficiálni predstavitelia hovoria, že dosiahnutie konsenzu na decembrovom summite EÚ bude náročné. Odporcovia návrhu EK, napríklad Británia, argumentujú, že vyslanie negatívneho signálu Ankare z dlhodobého hľadiska vážnou chybou.
Turecko v roku 1974 vtrhlo na Cyprus. Inváziou reagovalo na neúspešný pokuse o prevrat, ktorý na ostrove zorganizovala vojenská junta vládnuca v Grécku. Turecko má v medzinárodne neuznanej Severocyperkej tureckej republike 35.000 vojakov. Ankara neuznáva cyperskú vládu kontrolovanú miestnymi Grékmi. Nikózia pohrozila, že Cyprus - člen EÚ od roku 2004 - bude vetovať prijatie Turecka do únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.