(hoci prieskumov bolo minimum) a až potom prvé veľké prekvapenie. Všetci sme boli nastavení na negatívny rekord nie o dve percentá nižší, ako pred štyrmi rokmi, ale aspoň o desať. Vzhľadom na trendy, ktoré cítiť v spoločnosti, je to mierny šok aj pre komentátora.
Odhadnúť príčiny, prečo sme sa v takom nečakanom množstve zúčastnili, sa nedá ani z voleja. Tendencia odcudzenia politiky od občianskej verejnosti v posledných rokoch gradovala a nevidieť jasné impulzy, ktoré ju mohli zastaviť. Kampane boli nesporne živšie, ako v ktorýchkoľvek predchádzajúcich komunálkach, ale v porovnaní s takým Maďarskom či Českom, kde mali nedávno porovnateľné účasti, 54 resp. 46 percent, boli stále slabé. (V Poľsku, naopak, bola účasť nedávno iba 30 percent.) Predstava, že ľudia si naozaj uvedomili prudký nárast miliárd, ktoré rozdeľujú samosprávy, sa nezdá. Teda aspoň autorovi komentára. Politický život na Slovensku nie je vôbec vyhrotený, skôr taká uspávanka. Vyzerá to naozaj tak, že sa usadzuje akýsi štandard, že k mestským a obecným urnám chodí pod Tatrami dlhodobo asi polovica národa. Na rozdiel od eurovolieb či regionáliek sa o komunálnych voľbách teda nedá povedať, že by delegovali na svojich víťazov slabý mandát.
Vo veľkých mestách, Bratislave a Košiciach, je to prirodzene biednejšie, ale aj tých 32 resp. 26 percent je výrazne "nad plán" oproti očakávaniam. Knapík má konečne mandát, za ktorý sa nemusí hanbiť (doplňovačky v apríli 10 percent). Výsledok pre mestské zastupiteľstvo je drastický: Ľavica inkasovala také K.O., že keby im zostalo trocha cti v tele, zajtra by mala rezignovať z funkcií celá košická filiálka Smeru. To sa určite nestane, veď Fico sa už na brífingu, kde sa vyhlásil za "víťaza", pýtal, že "prečo by sme mali vyvodzovať zodpovednosť v strane za to, že niekto prehrá?". To nie je vtip, to je otázka slovenského premiéra... Fakt je, že SDKÚ a KDH si môžu štyri roky robiť v Košiciach, čo si zmyslia. Opozícia neexistuje de facto ani papierová. Ak sa im bude dariť ako v DPMK, máme sa na čo nachystať... Treba byť v strehu, keďže Knapík je postava malátna a dôvera v jeho partnerov z SDKÚ musí byť, jemne povedané, podlomená. Výhodou novej konfigurácie je, že sa nemôžu vyhovárať na tradičnú košickú "schizmu" - primátor z iného politického bloku ako mestská koalícia. To, čo sa stalo v mestských častiach, budeme lúštiť ešte dlho. Isté je, že cirkusy s odmenami tak skoro neskončia...
Senzačný je výsledok z Prešova. Hagyari viedol silnú kampaň, ale tak na hlavu zmasakrovať všetky etablované strany, koalíciu aj opozíciu, tak to je teda unikát. Smer, SDKÚ i KDH v Prešove by mali zaliezť do kanála a vychádzať na ulicu len v noci. Kým v menších obciach a dedinách sú úspechy nezávislých úplne tradičné, keďže tam stranícke štruktúry nefungujú a ľudia si kandidátov poznajú aj od videnia, v stotisícovom meste je úplná zriedkavosť, aby vyhral nezávislý bez partajnej podpory (to je rozdiel napr. oproti Dankovi v Poprade, za ktorým stála mohutná strakatá koalícia). Veľká záhada a úskalie je, ako si Hagyari poradí so zastupiteľstvom, ktoré je klasicky stranícky rozdelené. Delenie kompetencií je také, že ak sa im nevotrie do priazne, bude z neho primátorská figúrka. Zaujímavé, ale nie podstatné je, že ten istý Hagyari sa pred desiatimi rokmi neosvedčil ako predseda DS a vtedajší integrátor pravice. Teraz môže skúsiť integrovať zase...
Bomba číslo jedna je Žilina. S tým, že prehrá Slota, nepočítal vôbec nikto. Možno by až také prekvapenie nespôsobil, keby existovali predvolebné prieskumy. Temer všade, mimo hlavného mesta, sa však išlo k urnám naslepo. Len Monika Beňová má preto nárok na ozajstné sklamanie, keďže "o prsia" jej súboj s Ďurkovským naozaj nebol. Prehrala tak exemplárne, že v lepších kultúrach by politici po takej nádielke a s jej ambíciami rozmýšľali o inej kariére. U nej to nehrozí, vráti sa do EP, tam narobí menej škody ako v Bratislave.
Debata, ktorú okamžite začali partajní lídri, že kto vyhral komunálne voľby, nemá pár minút po oznámení výsledkov žiadny zmysel. Aký počet poslancov a koľko moci jednotlivé strany získali, sa zreteľne ukáže až po "rozbalení" koalícií a prerozdelení mandátov medzi účastníkov. SMK napr. v Košiciach vyhrala spolu s KDH a SDKÚ a môže sa tiež vyhlásiť za víťaza, ale jej podiel na vládnutí bude zrejme výrazne nižší.... Takých spolkov sú stovky, kde niekto niekoho podporuje, ale je iba na okrasu. Generálne sa dá usudzovať, že opozícia sa vzchopila a vynulovala jesenné výskumy preferencií, ktoré prognózovali pomaly už vládu jednej strany - Smeru. Tak na toto si ešte počkáme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.