rokov spoločného života. "Prežili sme to s pomocou Božou. Nadelil nám zdravie, požehnal nás štyrmi zdravými deťmi. Dobre sme ich vychovali," povedali nám 78-ročná oslávenkyňa a 85-ročný oslávenec. Majú 4 deti, 12 vnúčat a 8 pravnúčat, pričom to najmladšie má rok.
Olejárovci sa poznali odmala. Obaja pochádzajú z Rokycan, kde sa v roku 1946 aj vzali a dodnes žijú. Ako spomínajú na svadbu? "Oslavovalo sa doma, prišla celá dedina. Hrali nám aj Cigáni." Pán Ondrej pracoval v Pozemných stavbách, pani Mária na hospodárstve, ktoré neskôr prešlo pod družstvo. Nikdy sa vraj nehádali. "Mali sme sa radi. Iste, v manželstve príde aj ťažšie obdobie. No bolo to tak, že keď sme sa napríklad ráno nerozprávali, po tom, čo prišiel manžel domov z práce, už sme sa rozprávali. Tichá domácnosť netrvala dlhšie ako pol dňa," opísala recept na šťastné manželstvo M. Olejárová. Vždy spolu preberali novinky v práci, nedávali najavo zlosť. "Nemôžete ukázať pred deťmi, že sa hneváte," podotkla pani Olejárová. A deti súhlasia. Podľa dcéry Márie (55) boli rodičia výborní: "Otec nepil, staral sa o deti, so všetkým nám pomáhal. Mali sme sa dobre."
Pán Olejár je figliar, ktorý aj na oslave podpichol manželku: "Ona mi robí zlosť už 60 rokov. A ja jej." Prečo si ju pred šiestimi desaťročniami vyhliadol za ženu? "Páčila sa mi. Bola to dobrá dievčina, chodievala za mnou s kravami." Pani Olejárová má jasno v svojej odpovedi, prečo si vzala práve tohto muža za manžela: "Lebo bol najkrajší v celej dedine."
Olejárovci prežili celý život v Rokycanoch. V tejto obci meno Olejár a Šoltis najfrekventovanejšie. Stáva sa, že žena sa volá Olejárová či Šoltisová za slobodna i po vydaji. "K diamantovej svadbe mieria ešte ďalšie dve manželstvá. Mali sme tu niekoľko zlatých svadieb, ale táto diamantová je prvá. Neviem o tom, že by tu niekedy v minulosti sa táto udalosť oslavovala," povedal nám jeden z gratulantov, starosta obce Peter Šoltis.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.