vycestovali do tejto krajiny s cieľom nájsť si prácu. So sebou zobrali aj svoje deti, to však komplikuje prácu vedeniu Základnej školy v Bystranoch. Ako už KORZÁR informoval, na začiatku tohto školského roka chýbalo v škole viac ako sto detí. Dnes riaditeľ Mgr. Ján Brajerčík hovorí, že rodiny s deťmi sa postupne vracajú domov. Deti musia absolvovať komisionálne skúšky, výsledky sú však katastrofálne, preto opakujú ročník.
Vlna odchodu bystrianskych Rómov začala hneď po našom vstupe do Európskej únie. Neexistuje presná štatistika, podľa odhadov hľadať šťastie do Anglicka odišlo postupne 300 ľudí. Tí sa však sporadicky vracajú domov a zase odchádzajú. Na migráciu však doplácajú deti. Nie vždy v Anglicku navštevujú školu, niekoľko mesačná absencia je v prípade ich vedomostí poriadnou medzerou. "Po príchode na Slovensko nám rodič musí predložiť doklady o tom, že dieťa v Anglicku navštevovalo školu. Z tých desiatok prípadov možno tak urobil jeden. Ak chýbajú viac ako tri mesiace musia absolvovať komisionálne skúšky zo slovenského jazyka a matematiky. Doteraz to bolo asi 40 žiakov, všetci, bohužiaľ, spomínané skúšky nezvládli," popisuje riaditeľ bystrianskej školy.
Emil mal šťastie v nešťastí. V Anglicku bol dvakrát. Prvýkrát chýbal menej ako tri mesiace, preto sa mohol vrátiť do svojho ročníka. Po druhýkrát síce pobudol v tejto krajine až štyri mesiace, z toho dva boli prázdninové. Dnes je teda deviatakom. Ako nám povedal, v Anglicku sa mu nepáčilo, viac sa tam nechce vrátiť. "Do školy som tam nechodieval, hľadal som si fušky, aby som si niečo zarobil. Domov sme sa celá rodina vrátili začiatkom tohto mesiaca. Rodičia tam pracovali pri pečení chleba, lenže v takej horúčave sa to tam nedalo vydržať. Okrem toho domáci boli približne v mojom veku - nás tam napádali. Keď bolo pod vplyvom hašišu, neraz sme od nich dostali bitku," popisuje Emil ako nie je všetko ružové v "zasnúbenej zemi".
Ani 14-ročný Martin sa už do Anglicka nechce vrátiť. Od na rozdiel od Emila do školy chodieval. Páčilo sa mu tam to, že v škole sa veľa športovalo. Poriadnou bariérou však bol anglický jazyk. "Bolo tam aj veľa chlapcov Rómov z Čiech a taktiež som do triedy chodil s mojim bratrancom. Tí mi veľa pomohli, keď som niečomu nerozumel," upresňuje. Martin je doma tiež iba pár dní a vrátil sa do pôvodného ročníka, pretože čaká na poštu z anglickej školy s potvrdením dochádzke a známkami. Podobne ako Emil aj on hovorí, že pobyt v Anglicku nie je prechádzka ružovou záhradou. "Bili nás tam Pakistanci. Nás zo Slovenska aj chlapcov z Čiech," posťažoval sa nám Martin. Jeho mama aj otec pracovali pri balení obložených žemlí a chlebíkov. Mama však čaká bábätko, preto sa vrátili domov. "V decembri príde aj otec, asi sa tam už nevrátime," konštatuje Martin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.