vzdelávacieho projektu je zameraný na vypracovávanie projektov z prostredia fondov EÚ a hľadanie finančných zdrojov na ich realizáciu.
Odborný garant kurzov Ondrej Srebala (na snímke vľavo) z Prešovskej univerzity povedal, že každý z absolventov je odborne spôsobilý projekty samostatne zostavovať a predkladať. "V kurzoch sa stretli veľmi šikovní ľudia. Nikomu z nich sa už nemôže stať, že by mal strach sa do tvorby projektu pustiť." Srebala podčiarkol, že doposiaľ približne 60 úspešných frekventantov RMbH je počet, ktorý by mal pokryť potreby kežmarského regiónu v predkladaní projektov na nasledujúce obdobie. Vo výučbe už boli zahrnuté aj nové metodiky nasledujúceho programovacieho obdobia EÚ na roky 2007 až 2013.
Účastníci projektu sa zhodli, že čas strávený na kurzoch nebol v žiadnom prípade stratou času. "Zase viem niečo nové a konkrétne tieto vedomosti mi v súčasnom období veľmi pomôžu v mojej práci," povedala nám ekonómka Alena Škárová z Kežmarku. Prvoradým cieľom ďalšieho účastníka Tomáša Krajníka zo Starej Ľubovne je, aby minimálne aspoň jeden ním vypracovaný projekt sa pretavil do reálnej podoby. "Moje myšlienky smerujú najmä do výroby čajov. V tejto oblasti vidím perspektívu, tam ma to láka," povedal nám poľnohospodársky inžinier T. Krajník. K jeho cieľu sa pripojila Anna Gašparová z Kežmarku, ktorá takisto chce byť úspešná v získaní peňazí aspoň v jednom projekte: "Ja pôsobím v oblasti vzdelávania a práve tam vidím potrebu a veľký priestor na využívanie peňazí z fondov."
Kežmarské kurzy RMbH financované práve z peňazí EÚ sú pre záujemcov bezplatné. Na projekte okrem Prešovskej univerzity participuje Spoločnosť priateľov kežmarského regiónu a poľské mesto Nový Targ.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.