skomplikovalo medzipristátie v turkménskom Ašchabade, ktoré tamojšie úrady najprv povolili a neskôr zakázali. Na ploche letiska preto české lietadlo na doplnenie paliva a povolenie k štartu čakalo vyše 13 hodín a cestujúci mali zákaz lietadlo opustiť.
Podľa náčelníka českého generálneho štábu Pavla Štefku, ktorý bol jedným z členov delegácie, komplikácie spôsobila chyba úradníkov, ale zatiaľ nie je celkom isté, na ktorej strane. Dôvodom pre zrušenie povolenia na medzipristátie českého špeciálu v Turkménsku sa údajne stali krátke strelné zbrane českej vojenskej ochranky na palube lietadla. Vzhľadom na to, že na palube bola vysoká armádna delegácia, a skutočnosť, že zbrane boli počas letu zapečatené, česká strana tvrdí, že sa ničím neprevinila a žiadne predpisy neporušila.
Turkménske úrady českému špeciálu sprvu povolili prelet cez svoje územie a medzipristátie na doplnenie paliva, ale v piatok po 20.00 hod. večer toto povolenie prekvapivo zrušili. Fax zaslaný na české veľvyslanectvo do Moskvy už nikto neprevzal a lietadlo v tom čase už bolo na ceste z Prahy do afganského Kábulu. "Prístup turkménskych úradov bol taký, na aký sú zvyknuté teda ťažkopádny. Dlho sa rozhodovali, asi nevedeli, čo robiť," komentoval Štefka už v Prahe nepríjemnú komplikáciu.
Šéf českej armády sa netají tým, že ho prístup turkménskej strany, ako aj šéfa turkménskeho generálneho štábu ktorý Čechom nepomohol, veľmi sklamal. Štefka dokonca uviedol, že už ho ani nepovažuje za svojho kolegu. Pripomenul, že s turkménskym náčelníkom generálneho štábu sa často stretáva za jedným stolom v Bruseli, kde sa predstavitelia tejto stredoázijskej krajiny "bijú do pŕs", ako budú bojovať s terorizmom. Česká vojenská delegácia sa pritom vracala z Afganistanu, kde sa asi 150 českých vojakov podieľa na spoločnej protiteroristickej operácii.
Kauza českého lietadla zablokovaného v Ašchabade znepokojila české politické špičky. Ministerstvo obrany chystalo zvolanie krízového štábu a apelovať sa chystal aj prezident Václav Klaus. Celý let českej delegácie do Afganistanu je možné označiť za smolný. Vojenské špičky, niekoľko zákonodarcov a novinári sa mali v sobotu v afganskom Kábule zúčastniť slávnostného odovzdania medzinárodného letiska pod velenie českých vojakov. Plány skrížilo počasie, pretože lietadlo nemohlo pristáť v Kábule. Náhradná ceremónia sa preto uskutočnila na inom afganskom letisku - v Bagrame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.