Poslední talianski vojaci sa včera vrátili domov z Iraku, o tri týždne skôr, než bol pôvodný termín, ktorý avizovala centristicko
"Mohli sme urýchliť časový harmonogram stiahnutia našich síl o tri týždne vďaka schopnostiam a profesionalite našej armády," uviedol taliansky premiér Prodi na malej privítacej ceremónii na rímskom letisku Ciampino.
Talianska mierová misia v Iraku sa oficiálne skončila v piatok. Hlavný stan talianskeho kontingentu v juhoirackom meste Násiríja odovzdali irackej polícii po ceremónii stiahnutia vlajky, na ktorej sa zúčastnil taliansky minister obrany Arturo Parisi. Ten sa vrátil do krajiny spolu s poslednými vojakmi a zástavu slávnostne odovzdal Prodimu. Premiér v tej chvíli na znak úcty sklonil hlavu.
Bývalá konzervatívna vláda Silvia Berlusconiho vyslala do Iraku vyše 3000 vojakov, ktorí od júna 2003 pomáhali s rekonštrukciou krajiny po vojenskom zásahu proti režimu Saddáma Husajna. Kontingent Rím postupne zmenšoval ešte pred aprílovými voľbami v Taliansku.
Nová stredoľavá vláda premiéra Prodiho viedla predvolebnú kampaň s prísľubom, že ukončí odchod z Iraku do konca tohto roka. Taliansko oficiálne odovzdalo irackým silám kontrolu nad bezpečnosťou v provincii Zi Kar koncom septembra.
Podľa ministerstva obrany v Iraku zahynulo spolu 35 talianskych vojakov. Ukončením misie v Iraku sa Taliansko môže plne sústrediť na mierovú misiu v Libanone, ktorá sa začala v septembri. Rím do južného Libanonu vyslal 2450 vojakov, ktorí tvoria najväčší národný kontingent v rámci mierových síl UNIFIL. Taliansko má tiež 1400 vojakov v Afganistane. Parlament v júli schválil ďalšie financovanie tejto misie, kompromisný zákon však okrem predĺženia žiada od vlády, aby hľadala možnosti jej ukončenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.